Začátek školního roku je ve znamení výběru vhodných sportovních kroužků pro děti. Jejich nabídka je často široká a pestrá, až někdy bývá problém, vybrat pro své ratolesti ten nejvhodnější. Přestože sport zvyšuje obranyschopnost, fyzickou kondici a má i pozitivní vliv na optimální váhu v dospělosti, každý kurz je individuálně náročný a vyžaduje jiné předpoklady. Jaké jsou tedy možnosti? A proč je žádoucí zařadit do programu vašeho potomka alespoň jednu sportovní aktivitu týdně?
Po náročném minulém roce plném omezení a zákazu sportovních lekcí všichni věříme, že si děti budou moci znovu užít rozmanitých kroužků. A i když není ještě zcela jasné, jaká opatření se budou muset při volnočasových aktivitách dodržovat, nikdo jistě nepochybuje o tom, že pohyb obecně je pro zdraví dětí nesmírně důležitý. Podle České unie sportu však za posledních patnáct let sportujících dětí výrazně ubylo. Z výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd přitom vyplývá, že pokud se děti pravidelně hýbají, dosahují vyššího vzdělání a zároveň lepšího uplatnění v profesním životě. Jak je to možné? Při pohybových aktivitách se kromě fyzické zdatnosti učí také základům spolupráce, odolnosti vůči stresu nebo disciplíně, které využijí i v běžném životě.
Otázkou zůstává, jaký počet kroužků je ideální a kdy už je toho na dítě jednoduše moc. Minimum je alespoň jedna pohybová aktivita týdně. Nemusí jít však jen o specificky laděné kroužky, v předškolním věku jsou vhodnější všestranně zaměřené pohybové průpravy. „Menší děti potřebují na hřiště, lézt po prolézačkách, vzít si s sebou na procházku balón, švihadlo, skákací gumu. Jen tak řádit. A takového pohybu by měly mít mnohem více než řízené pohybové aktivity. Pak přirozeně rozvíjejí řadu dovedností a naučí je to opravdové lásce k pohybu,“ zdůrazňuje prezidentka Českého svazu aerobiku Jana Havrdová.
Díky všestranným pohybům v předškolním věku, můžete také zjistit, jaký sport vaše dítě bude bavit dlouhodobě. Pokud má školák chuť trénovat jeden specifický koníček, pak záleží jen na časových a finančních možnostech rodičů. Není-li ještě zcela vyhraněný, nebude na škodu, vyzkoušet více sportovních aktivit. Především na druhém stupni základních škol je již dítě natolik vyspělé, že zvládne i dva kroužky týdně. Mezi kterými sporty tedy můžete vybírat?
Míčové sporty
Míčové hry patří mezi nejoblíbenější cvičení vůbec. Jde totiž o nejrozsáhlejší kategorii ze všech možných druhů sportů. Ať už máme na mysli fotbal, basketbal, házenou nebo volejbal, jde především o kolektivní záliby, díky kterým si děti vytváří partu kamarádů a odpovědnost za tým je nutí pravidelně docházet na tréninky i v případě, kdy se jim zrovna nechce. Velkou výhodou těchto zálib je právě intenzivní sociální kontakt, kdy se ratolesti navzájem motivují, podporují a soutěží. Díky tomu jsou jejich neúspěchy snesitelnější, zatímco výhry o to krásnější. Přátelství z hřiště se také často přenáší do všedního života a může trvat i pěknou řádku let.
A právě fotbal se řadí k jednomu z nejpopulárnějších sportovních kroužků u kluků. V poslední době však roste zájem také o dívčí týmy. „Pokud tedy vybíráte základní výbavu svému malému fotbalistovi nebo fotbalistce, kromě kvalitních kopaček sáhněte také po dresu, fotbalovém míči a chráničích, které jsou povinnou součástí výstroje v soutěžních zápasech. Není na škodu přikoupit také praktickou sportovní tašku nebo vak, co najde využití nejen při fotbale,” radí marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler.
Raketové sporty
Badminton, squash, tenis nebo ping pong. Tyto druhy pohybu patří mezi nejrychleji rozvíjející se sportovní odvětví nejen v zahraničí, ale také u nás. A není se čemu divit. Dvě olympijské medaile z tenisu přesvědčí v letošním školním roce spoustu žáků o tom, že tento sport chtějí vyzkoušet taky. Nejde ale pouze jen o trénování fyzické a psychické kondice, důležitou stránkou je také schopnost soustředění se a předvídání možných tahů protihráče, které formují dětskou logiku a strategické myšlení. Výhodou je i finanční nenáročnost těchto koníčků. Základní modely badmintonových raket zakoupíte v obchodní síti Hervis Sports již od 299 korun, juniorské rakety na tenis pak od 999 korun.
Atletika
Vhodným koníčkem pro řadu dětí je zejména v jejich nižším věku atletika. Jde o všestrannou pohybovou aktivitu, která bývá často označována za královnu sportů, neboť se v jejích disciplínách soutěžilo již na starověkých olympiádách v Řecku. Děti si při těchto hodinách vyzkouší jak skok do dálky nebo do výšky, tak běh či hod, jež jsou základem nejen pro jednotlivé disciplíny v atletice, ale i pro mnohé další sporty. Díky těmto aktivitám se naučí kromě fyzické zdatnosti také cílevědomosti, vytrvalosti a houževnatosti, což jsou vlastnosti, které si odnesou i do studia nebo budoucího života.
Plavání
Plavání je skvělým sportem v každém věku. V dětství však významně pomáhá překonávat hranice – například strach z vody, výšek nebo hloubky. Rozvíjí nejen kondici ale také motorické dovednosti a celkovou koordinaci pohybů, posiluje kapacitu plic, sílu svalů i kontrolu nad vlastním dechem. Plavání je zároveň přesně tím typem pohybu, který když se naučíte, už jen tak lehce nezapomenete. Rovněž jej se svými ratolestmi můžete trénovat kdykoliv během léta v bazéně, na dovolené v tuzemsku či u moře.
Gymnastika nebo aerobik
Gymnastika je soubor cvičení, který všestranně rozvíjí takřka všechny pohybové vlastnosti. Z toho důvodu je tato průprava u dětí skvělým pomocníkem při růstu výkonnosti ve všech dalších sportovních odvětvích. Navíc přispívá k rozvoji koordinace a celkové stability. Děti se mohou hravou formou postupně naučit stojku, most nebo hvězdu a zároveň vypilovat protahování. Své potomky můžete přihlásit také na aerobik, trénink s vysokou spotřebou energie, jenž se pomocí rychlých pohybu a pravidelného tempa i rytmu zaměřuje na zlepšení kardiovaskulární zdatnosti. Děti si prostřednictvím aerobiku zároveň zdokonalují i paměť, protože si musí zapamatovat posloupnost jednotlivých kroků.
Taneční kroužky
Pohyb a rytmus jsou pro děti natolik přirozené, že jej vnímají jako zábavu. Tanec je všestranná disciplína, kde se naučí ideálnímu držení těla, hudebnímu citu, koordinaci ale také ladnému pohybu, správnému společenskému vystupování a dalším vlastnostem, které v dospělosti jako když najdou. Nechte své ratolesti vybrat si, který taneční styl je jim opravdu blízký. Nabídka je široká, a tak je jen na nich, zda se budou chtít vlnit v rytmu latinskoamerických tanců, hip hopu nebo klasického baletu.
Bojové sporty
Základy bojové techniky naučí děti komplexní sportovní průpravu, tedy koordinaci, obratnost, rychlost, postřeh a základní prvky sebeobrany, kde si děti osvojí mimo jiné také základní prvky pohybových dovedností jako kotoul vpřed a vzad, přemet nebo základy přetahů, přetlaků a správné držení soupeře. Tento sport u dětí podporuje vzájemnou spolupráci a zároveň prohlubuje přátelství. Kromě zlepšení fyzické kondice se formuje také obratnost, psychická vyrovnanost, sebedůvěra či čestnost. Vůbec se nemusíte bát, že by tyto druhy zábavy byly příliš agresivní a útočné. Právě naopak. Bojové sporty jako karate, mini judo, kickbox a další vedou děti k dodržování pravidel fair play, k rozvoji jejich sebekontroly i k naučení odpovědnosti sami k sobě.