Gynekoložka a feministka Anna Honzáková se narodila v Kopidlně 16. listopadu 1875 a zemřela 13. října 1940 v Praze. Dnes uplynulo 79 let od její smrti. Byla historicky třetí promovanou českou lékařkou, první odbornou lékařkou se soukromou praxí, publicistkou a pracovnicí v ženském hnutí. První dvě Češky, které se staly lékařkami ještě před ní, získaly však titul doktorek medicíny mimo české území, a to na univerzitách ve Švýcarsku.
Dcera uznávaného lékaře
Anna Honzáková se narodila v rodině Jana Honzáka, městského a zámeckého lékaře, váženého občana a významného osvětového pracovníka v Kopidlně na Jičínsku. Měla 5 sourozenců. Otec měl v úmyslu poslat Annu studovat medicínu do ciziny, protože v Rakousku-Uhersku dívky nemohly řádně studovat, ale jeho náhlé úmrtí úmysl překazilo.
První promovaná lékařka z Karlo-Ferdinandovy univerzity
I tak se Anna stala třetí českou lékařkou a vůbec první, která vystudovala přímo v Praze na české lékařské fakultě tehdejší Karlo-Ferdinandovy univerzity.
VIP pacientky
Založila soukromou gynekologickou ordinaci, mezi její pacientky patřila například spisovatelka Eliška Krásnohorská či herečka Hana Kvapilová.
Feministka celý život
Celý život se snažila o podporu většího zapojení žen do společnosti. Po založení prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě Minerva, kam Anna nastoupila a studium absolvovala, se zde stala školní lékařkou. Pomáhala také mimo jiné se založením Ženské národní rady a Ženského klubu českého, pracovala ve Výboru pro volební právo žen a angažovala se ve spolcích podporujících emancipační hnutí.
Chudé léčila zadarmo
Když se nestarala o své pacienty, psala články o zdravovědě. Kromě toho napsala životopis lékařky Anny Bayerové, jedné ze dvou Češek, které kdysi studovaly ve Švýcarsku. Chudé leckdy léčila zadarmo.
Odpůrkyně potratů
Ordinace Anny Honzákové, která mimo jiné proslula jako odpůrkyně potratů, se brzy stala populární. Ženy za ní chodily nejen kvůli její odborné erudici, ale rovněž kvůli lidskému přístupu.
Život věnovala práci
Život věnovala především své práci, nikdy se nevdala ani neměla děti.
Pamětní deska
Její pamětní deska byla umístěna v místě, kde provozovala ordinaci, v rohovém domě ulice Na Moráni 7 v Praze, kde i bydlela.