Majitelé psů často a rádi říkají, že jejich čtyřnozí miláčci jsou nejlepšími přáteli člověka. Někdo si s nimi zkrátka rozumí i více, než s lidmi. A nová studie dokonce poukázala na to, že pokud se svými psy mluvíte, tak vám po čase začnou rozumět.
Toto tvrzení není žádné sci-fi, ale výsledek výzkumu, který prováděl neurovědec Gregory Berns z Emory University v Atlantě. Ten tvrdí, že pokud se svým psím kamarádem často mluvíte a svěřujete se mu se svými starostmi, tak vůbec nemusíte být považováni za podivíny. Podívejte se, co všechno odhalil.
Psi mohou rozlišovat emoce v lidských tvářích
Samozřejmě, že když ke svým psům promlouváme, tak od nich nemůžeme očekávat, že porozumí všem našim slovům. To by bylo asi nereálné. Ale některým rozumí - hlavně tedy díky výrazům v našich obličejích, které jim toho hodně napoví. Psi jsou zkrátka detektivové, kteří pečlivě sledují naše emoce, jež vyjadřujeme pomocí úsměvu nebo třeba pláče.
Pes se může naučit rozlišit šťastnou a rozzlobenou tvář
K tomuto jevu dochází při každodenních interakcích mezi psem a člověkem. Psí kamarádi jsou totiž k dispozici vždy, když je to potřeba. Studie poukázala taky na to, že schopnost psa pochopit lidské emoce je úzce spojena s množstvím interakce, kterou s lidmi má.
Psi si zapamatují, jak vypadáme, když prožíváme různé emoce
K tomu jim, stejně jako lidem, pomáhá jejich paměť. Během provedené studie bylo vybraným psům ukázáno patnáct lidských tváří a při následném cvičení bylo zjištěno, že si čtyřnozí mazlíčci uchovávají skutečné emoce, které v nich viděli.
Mají sklon vidět okolo nás štěstí
Psi mají problém v tom, že je pro ně velmi obtížné oddělit od sebe smutnou a rozzlobenou tvář. Co jim však absolutně nedělá problém, to je na první pokus odhalit tu šťastnou. Psí parťáci svoje páníčky prostě rádi vidí veselé a spokojené!
Hlavním cílem je potěšit člověka
Psi dokážou rozumět a reagovat na naše určitá slova, která používáme. Cítí totiž, že jejich majitelé chtějí, aby příkaz dostali správně. A tak se pejsci opravdu velmi snaží, aby to dokázali. „Psi opravdu chtějí potěšit své majitele, a možná také dostávat nějaké dobroty,“ říká neurovědec Gregory Berns.
Povídáte si se svým věrným psím kamarádem i vy? A nemáte pocit, že vám občas někdy doopravdy rozumí?