Máte-li pocit, že na vás cvičení účinkuje kontraproduktivně a energii vám spíše bere, než dává, je načase vyslechnout odborníka. Shawn Arent, ředitel Centra pro zdraví a lidský výkon na Rutgersově univerzitě a spolupracovník Americké akademie sportovní medicíny, odhalil, co je klíčem k získání maximální energie a síly.
„[Cvičení] není komplikovaný proces, myslím, že si ho komplikovaný jen občas děláme – například tím, že hýbeme s příliš těžkým náčiním,“ uvedl problematiku ve videu stránky Tech Insider.
V důsledku toho se podle něj přetěžujeme. Den po dni si nakládáme víc a víc, aby svaly získaly ten správný vypouklý tvar. To vše v domnění, že načerpáme i více energie.
Jenže ouha – podle Arenta tím celý tréninkový proces akorát připravujeme na jeho konec. To proto, že jsme svaly nenechali odpočinout.
„Takže je třeba se nejprve vyléčit, abychom se stali silnější, rychlejší, lepší,“ řekl ve videu.
„To znamená, že nemusíme být v posilovně šest, sedm dní týdně. Ne, tři, čtyři, pět dní udělají u většiny lidí víc.“
„Ale co je důležité, je vytrvat, držet se v průběhu času a snažit se nemít stavy, kdy jste jednou nahoře a jednou dole – tedy že to chvilku děláte, pak se stáhnete, a zase to chvilku děláte. Klíčem je nepřerušovanost.“
Klidně prý můžete zvolit tradiční posilovací techniky, jako například bench press, dřepy, tahy či stlačování ramen, neboť jsou stále velmi efektivní. Rozdělte si ale cvičení na dny, kdy posilujete pouze horní polovinu těla a kdy jen dolní. Jak se Arent nechal slyšet, tuto metodu procvičuje se svými klienty i atlety. A účinkuje skvěle.
„Zároveň také povzbuzuju lidi, aby si hráli s organizací a řádem tréninků, aby zjistili, co se snoubí s jejich potřebami,“ doplnil.
„Buďte na sebe při trénincích tvrdí a dostanete výsledky,“ uzavřel téma odborník.
Zdroj: Tech Insider