Sezónní hrdinové: Jak zpracovat dýni, jablka, baklažán i cuketu

Dýně na rozmarýnu a česneku:

Suroviny:

1 větší dýně Hokkaido
slunečnicový olej
½ palice česneku
rozmarýn
sůl a pepř.

Postup:

Neoloupanou dýni Hokkaido vydlabeme a nakrájíme na plátky asi 1 cm tlusté. Dýni Hokkaido smícháme s olejem, solí a pepřem a rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Rovnoměrně rozmístíme snítky rozmarýnu a celé (neoloupané) stroužky česneku. Pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 45 minut dozlatova. Česnek a rozmarýn odstraníme (nadrobno nakrájené kousky rozmarýnu můžeme v pokrmu nechat).
Zdroj: Instagram
Dýňové rizoto:

Postup:

1 kg dýně Hokkaido
300 g rýže Arborio (kulatozrnná rýže)
1 l zeleninového vývaru
200 ml bílého vína
1 cibule
máslo
sůl a pepř
parmazán
petrželka.

Postup:

Vydlabanou neoloupanou dýni Hokkaido nakrájíme na menší kostky, cibuli nadrobno. Na másle osmahneme cibuli, poté přidáme dýni a osmažíme ze všech stran. Přisypeme (nepropláchnutou) rýži, krátce zamícháme, aby se zrníčka obalila máslem, přidáme víno. Za stálého míchání necháme část vína odpařit a přidáme asi 1 dl horkého vývaru. Ten vždy necháme vyvařit a přidáváme po decilitrech, dokud nám nedojde (dokud není rýže al dente). To by mělo trvat přibližně 25 minut. Nakonec vmícháme do rizota nadrobno nasekanou čerstvou petrželku a asi ½ lžíce másla, dochutíme solí a pepřem a podáváme posypané nastrouhaným parmazánem.Dýně na rozmarýnu a česneku:

Suroviny:

1 větší dýně Hokkaido
slunečnicový olej
½ palice česneku
rozmarýn
sůl a pepř.

Postup:

Neoloupanou dýni Hokkaido vydlabeme a nakrájíme na plátky asi 1 cm tlusté. Dýni Hokkaido smícháme s olejem, solí a pepřem a rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Rovnoměrně rozmístíme snítky rozmarýnu a celé (neoloupané) stroužky česneku. Pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 45 minut dozlatova. Česnek a rozmarýn odstraníme (nadrobno nakrájené kousky rozmarýnu můžeme v pokrmu nechat).Placky z dýně:

Suroviny:

2 vrchovaté hrnky nastrouhané dýně Hokkaido
1 lžíce hladké mouky
1 lžíce solamylu
1 vejce
50 ml mléka
1 hrst nasekané petrželky
sůl a pepř
olej.

Postup:

Všechny ingredience kromě dýně a oleje smícháme na těstíčko a nakonec k němu přimícháme nahrubo nastrouhanou dýni (neoloupanou). Z těstíčka tvoříme placičky, které smažíme na pánvi v rozpáleném oleji dozlatova z obou stran. Hotové dáme na papírovou utěrku, která nasaje přebytečný tuk.  Dýňová polévka:

Suroviny:

1 středně velká dýně Hokkaido
1 cibule
1 stroužek česneku
½ lžičky kari koření nebo kurkumy
1 lžíce másla
olej
sůl a pepř
zakysaná smetana.

Postup:

Vydlabanou neoloupanou dýni nakrájíme na kostky, semínka si můžeme nechat na dozdobení polévky. Na oleji necháme rozpustit kousek másla, zlehka osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme dýni a orestujeme. Zalijeme horkou vodou nebo zeleninovým vývarem tak, aby hladina sahala asi 2 cm nad dýni (podle toho, jak chceme polévku hustou či řídkou). Vaříme doměkka asi 20 – 25 minut. Přidáme prolisovaný česnek a koření a rozmixujeme ponorným mixérem dohladka a případně ještě dosolíme a dopepříme. Na talíře ozdobíme zakysanou smetanou.+ 1 fotka+ 2 fotky

Dýně, jablka, baklažán, cuketa i brambory jsou stálicemi podzimu a není proto divu, že se z našich zahrádek právě sklízí úroda těchto plodin ve velkém. Jak zeleninu tohoto typu využít?

Petra Járková
Petra Járková 15. 10. 2019 10:00

Listy padají o sto šest, na zahradě dochází k poslední sklizni a příroda se pomalu chystá na chladnější období roku. Na záhonech se lesknou oranžové dýně, zelené cukety a vybírají se brambory. Prostě podzim jak má být!

Dýně

Ne nadarmo se o dýni říká, že je královnou podzimu. Ideálně se totiž hodí na skvělou krémovou polévku, která je vynikající v kombinaci rajčetem, chilli, mrkve i pomeranče.

Slupky některých dýní se navíc dají jíst, ze slupek takové dýně Hokkaido si můžete připravit třeba zdravé chipsy. Také lze smíchat tenké slupky s olivovým olejem, chilli a uzenou paprikou. Položte na plech a v rozehřáté troubě na 200 stupňů dvacet minut pečte.

Jablka

Jablka skvěle chutnají jak v dezertech, tak ve slaných jídlech. Nevyhazujte ani slupky, obsahují vitamíny a minerály. Dejte je do hrnce, zalijte studenou vodou, přidejte koření a přiveďte k varu. Nápoj ochuťte lžičkou medu a citrónovou šťávou.

Baklažán a cuketa

Ideální suroviny pro zapékání. Pokud je nakrájíte na tenko, můžete je použít i do slaných koláčů. Oba druhy této zeleniny lze naplnit mletým masem, které předtím osmahneme na pánvi a přidáme rajčata.

Z cuket můžete upéct i skvělý koláč. Cuketa je šťavnatá a hodí se do slaných i sladkých jídel. Nastrouhejte ji, smíchejte s moukou a čokoládou a připravte skvělé brownies.

Brambory

Nejznámější a nejpoužívanější českou zeleninou jsou zcela jistě brambory. Nemusíte je jíst pouze jako přílohu, ale klidně si z nich vykouzlete plnohodnotné chutné jídlo. Dobře je omyjte, nakrájejte na čtvrtky a smíchejte s olivovým olejem, solí, pepřem, rozmarýnem a nadrobno nakrájenými stroužky česneku. Dejte je na plech a třicet minut pečte na 200 stupňů.

Pokud vám zbyly nějaké uvařené brambory, nechte je vychladnout, oloupejte slupku a nakrájejte je na kostičky. Dejte do misky, přidejte limetovou šťávu, kůru a hrst máty. Posypejte dýňovými semínky a chutný podzimní salát máte na stole.

NA RECEPTY Z DÝNĚ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články