Svět je místo, které nás pořád může překvapit. S tímto výrokem by jistě souhlasili výzkumníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Při zkoumání Mexického zálivu totiž narazili na „ušatou“ chobotničku grimpoteuthis, která udělala něco neočekávaného.
Experti z výzkumnické lodi Okeanos Explorer se vydali do kolébky Golfského proudu na jednu z expedic. Při průzkumu zachytili kamerou chobotnici grimpoteuthis. Té se někdy přezdívá „chobotnice Dumbo“ – vyčnívají jí z hlavy ploutve, které připomínají uši létajícího slona Dumbo ze stejnojmenného disneyovského filmu.
Jen co vědci ale chobotnici zbystřili, udělala něco, co je zmátlo – stočila svá chapadla do ruliček. Nikdy předtím nic takového neviděli.
Chobotnice grimpoteuthis žije nejméně tři kilometry pod mořskou hladinou. Roztomilé „uši“ jsou výsledkem evoluce v těsném sepětí s životním prostředím.
V těchto hloubkách sežene grimpoteuthis potravu jen obtížně. „Uši“ jí umožní vodou pomalu proplouvat. To je efektivní cesta, jak v hlubokém moři ušetřit energii.
Tento malý podmořský živočich je důkazem, že o pozemském životě stále nevíme všechno.
Zajímáte se o životní prostředí? Tento student si vás získá:
Zdroj: Tech Insider