Vypadalo to na další den plný beznaděje, na jehož konci měly být malé bílé rakve. Pak se ale otevřely dveře dětského nemocničního pokoje na univerzitě v Torontu a dovnitř vstoupili lékaři s inzulinem. Fotografie připomíná jeden z největších momentů medicíny, který znamenal přelom v boji s cukrovkou...
Možnost využít hormon inzulin k léčbě diabetu odhalili kanadští vědci Frederick Banting a Charles Best v roce 1921, když se jim podařilo extrahovat "čistý" inzulin z krav, kterým podvázali vývod pankreatu. První injekce hormonu snižujícího koncentraci cukru v krvi ale ještě nepomohla, podaný inzulin byl totiž plný nečistot, a musely se důkladně připravit další dávky tohoto léku. Díky nim žil hoch Leonard Thompson, jehož diagnóza byla do té doby smrtelná, dalších 13 let. Zemřel na zápal plic v roce 1927.
Umírající děti
Před 98 lety pak nastal převratný den D. Toho rána roku 1922 na univerzitě v Torontu se vědci vydali na nemocniční oddělení s dětmi, které byly v kómatu a umíraly na diabetes mellitus (cukrovku).
Představte si pokoj plný rodičů, kteří sedí u postele a čekají na nevyhnutelnou smrt svého dítěte. Vědci šli od lůžka k lůžku a začali dětem injekčně aplikovat nový čistý extrakt - inzulin.
Aplikace inzulinu
Když začali aplikovat látku poslednímu dítěti v kómatu, začalo se probouzet první dítě. Jedno po druhém se všechny děti probraly z kómatu. Dřívější pokoj smrti a neštěstí se stal místem radosti a naděje.
Civilizační choroba
Dnes inzulin pomáhá milionům lidí na celém světě, ačkoli by si lékaři přáli, abych jich bylo méně. Počet cukrovkářů totiž stále vzrůstá a diabetes druhého typu se řadí mezi civilizační choroby.