28. července 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku jako odvetu za atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu. Na základě předchozích smluv následovala řetězová reakce ostatních států a během zhruba čtyř týdnů se ve válečném konfliktu ocitla většina Evropy.
Důvod vzniku
Dne 28. června 1914 Gavrilo Princip v Sarajevu zastřelil arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Gavrilo Princip byl členem radikálního hnutí Mladá Bosna, jehož cílem bylo sjednocení Srbů za nezávislost na Rakousku-Uhersku.
Začátek války
Válka propukla mezi dvěma koalicemi: Trojdohodou a ústředními mocnostmi. Dohodovými mocnostmi byly při vypuknutí války Francie, carské Rusko a Spojené království, které se do války zapojilo v důsledku německého vpádu do Belgie. K Dohodě se postupně připojily další státy. V roce 1915 Itálie a v roce 1917 Spojené státy americké. Ústředními mocnostmi byly v roce 1914 Německo a Rakousko-Uhersko. K ústředním mocnostem se přidaly nejprve Osmanská říše a v roce 1915 Bulharsko. Na konci války zůstaly v Evropě neutrální pouze Španělsko, Švýcarsko, Nizozemsko a státy Skandinávie.
Boje na frontách
Za první světové války se v Evropě bojovalo na několika frontách. Na západní frontě boje probíhaly do značné míry v zákopech, proto se této válce říkalo zákopová válka. V letech 1914 až 1918 bylo mobilizováno přes 60 milionů vojáků.
Konec války
Za konec světové války se ve světě pokládá 11. listopad 1918, kdy od 11 hodin zavládlo na všech frontách příměří. Bylo to přesně 11. 11. v 11 hodin, podepsané téhož dne v 5.05 hodin ráno německou generalitou ve štábním vagoně vrchního velitele dohodových vojsk, francouzského maršála Ferdinanda Foche v Compiègne. Formálním zakončením války byla pařížská mírová konference v roce 1919, na které byly uzavřeny pařížské předměstské smlouvy.
NA MUŽE, KTERÝ ZABIL FRANTIŠKA FERDINANDA, SE PODÍVEJTE V GALERII: