Známý český básník se narodil roku 1835 v Dolínku u Mělníka. Rodiče si přáli, aby se stal knězem, proto šel do Prahy na kněžský seminář. Hálka studia však nebavila, proto i přes odpor rodičů skončil. Rodiče ho kvůli tomu přestali finančně podporovat a on se rozhodl zkusit štěstí v psaní básní.
Hálek byl výborným novinářem, literárním a divadelním kritikem, fejetonistou, dramatikem a samozřejmě básníkem. Mladí milovali jeho lyrické básně písňové formy v nichž velebil lásku jako něco, co vytváří hluboký lidský vztah. Je rovněž známý tím, že přikládal básníkům v uměleckém životě velkou důležitost.
Miloval cestování
Milovník života byl velmi inteligentní a na svou dobu zcestovalý. Navštívil Itálii, Polsko a Balkán. Zážitky z cest následně zpracovával do svých fejetonů a staly se inspirací pro jeho básně.
Svatba s Doroteou
Básník prý byl na svou dobu docela fešák a nejedna zámožnější panička o něj projevila zájem. On se nakonec oženil s dcerou pražského advokáta Doroteou Horáčkovou. Měli spolu dva syny, Ivana a Jiřího, který se narodil na Štědrý den roku 1870, ale za tři dny zemřel.
Dům na Zbraslavi
Nějakou dobu žil spisovatel i na Zbraslavi. Do tamního okolí se přímo zamiloval, často chodil na procházky do přírody a pozorovat voraře na Vltavu. Dnes byste už dům, kde žil, nenašli. Zničily ho povodně v roce 2002.
Osudné nachlazení
Kdo ví, jak dlouho by tu ještě básník byl, kdyby nebylo sklonku léta 1874, kdy na dovolené v Harrachově nastydl na procházce k Mumlavským vodopádům. Jedno je ale jisté, do Prahy se vrátil už nemocný a nakonec 8. října 1874 zemřel na zánět pohrudnice. Pochován je v Praze na Vyšehradském hřbitově.
Poezie a próza
Vítězslav Hálek byl bezesporu géniem své doby. Z jeho díla poezie stojí za zmínku Večerní písně nebo Krásná Leila. Z prózy je známá Muzikantská Liduška, Na vejminku, Povídkář a mnoho dalších významných počinů.