Trvalý odkaz Freddieho Mercuryho: Jeho veřejné prohlášení a smrt dokázaly změnit pohled lidí na AIDS

Trvalý odkaz Freddieho Mercuryho: Jeho veřejné prohlášení a smrt dokázaly změnit pohled lidí na AIDS
Zdroj: Wikimedia Commons, Christopher Hopper; Distributed by Elektra Records, Public domain
Freddie Mercury patřil mezi nejtalentovanější zpěváky moderní historie. Byl také výrazným a excentrickým frontmanem kapely Queen. Vznik kapely Queen se datuje do roku 1970. Ovlivnila několik dalších generací.Slavnými se stali také díky originálnímu spojení klasické balady, hard rocku a opery, jak tomu bylo třeba ve skladbě Bohemian Rhapsody.Garden Lodge - poslední domov Freddieho Mercuryho. Dnes je z něj svatyně pro fanoušky.+ 2 fotky+ 3 fotky

Přesně před třiatřiceti lety oznámil zpěvák skupiny Queen, Freddie Mercury, že má AIDS. O den později zemřel na zápal plic. V té době byl nejznámější osobou, která podlehla této smrtelné nemoci. Jeho smrt tak znamenala posun ve veřejném vnímání této nemoci, který byl do této doby velmi zpátečnický a mnohdy i krutý.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 11. 2024 16:00

U Mercuryho se příznaky AIDS objevily poprvé v roce 1982. Oficiálně mu bylo toto onemocnění ale diagnostikováno až o pět let později. Během dalších čtyř let se jeho zdravotní stav rapidně zhoršoval. Na veřejnosti naposledy vystoupil v roce 1990 na Brit Awards. V červnu 1991 se uchýlil do svého domova v Kensingtonu, kde zůstal až do své smrti.

Spekulace byly na denním pořádku

Za Mercuryho života se v médiích objevila nejedna spekulace, hlavně ty, jenž se týkaly jeho sexuality. Jelikož byl obecně zdrženlivý, nikdy nic nepotvrdil, ani nevyvrátil. Změny, ke kterým u něho docházelo kvůli nemoci, ale nešlo ignorovat. Proto se nakonec rozhodl sdělit veřejnosti pravdu. Čekal s tím ale až do poslední možné chvíle.

"Vzhledem k dohadům, které se za poslední dva týdny v tisku objevily, bych rád potvrdil, že jsem byl testován na HIV a mám AIDS. Chtěl jsem tuto informaci nechat nějakou dobu jako čistě soukromou. Cítil jsem, že to tak bude lepší: Nyní ale nadešel čas, aby mí přátelé a fanoušci po celém světě zjistili pravdu. Doufám, že se ke mně a k lékařům všichni přidají, abychom proti této hrozné nemoci bojovali," řekl Freddie Mercury ve svém prohlášení.

Zlomový okamžik

Mercuryho smrt se stala v Británii zlomovým okamžikem ve vnímání této nemoci. Mělo to podobný dopad na společnost, jako když v roce 1987 otevřela princezna Diana první oddělení specializované na HIV/AIDS ve Spojeném království, konkrétně v nemocnici Middlesex.

Po jeho skonu se zeď Freddieho domu stala jakousi svatyní této rockové hvězdy. Navíc byla znovu vydána skladba Bohemian Rhapsody, která se v oficiálním žebříčku umístila na prvním místě. Dne 20. dubna 1992 zahráli zbývající členové Queen koncert k poctě Freddieho Mercuryho a zvýšení povědomí o AIDS. Na londýnský stadion Wembley přišlo tehdy 72 000 lidí. Show se zúčastnily i slavné osobnosti. Dorazili Elton John, David Bowie, George Michael, Robert Plant, Annie Lennox a spousty dalších.

Mercury Phoenix Trust

Kromě koncertu, který se vysílal po celém světě, došlo také tehdy k založení charitativní organizace Mercury Phoenix Trust, v jejímž popředí stojí kytarista Queen Brian May a dlouholetý manažer kapely Jim Beach. I v této nadaci si kladou za hlavní cíl boj proti zákeřné nemoci.

Jedné z největších rockových hvězd se tak podařilo, byť těsně před svou smrtí, změnit pohled na to, jak lidé nahlíželi na jedince trpící nemocí AIDS. Zanechat po sobě podobný odkaz se podaří jen málokomu.

Na několik vzpomínkových snímků Freddieho Mercuryho se můžete podívat v naší galerii.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Freddie Mercury
Euronews.com: Culture Re-View: How Freddie Mercury's death changed AIDS perceptions

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články