Přípravky proti pocení obvykle známe a používáme ve formě antiperspirantu, tedy spreje aktivně omezujícího samotné pocení nebo deodorantu, který bojuje s tělesným pachem. Kam zařadit trendující tuhé deodoranty a jaké tělu a přírodě příjemné vlastnosti jim lze připsat?
Patří ke každodenní hygieně a používáme je, abychom omezili nepříjemnosti spojené s pocením. Antiperspiranty dokonce dovedou s produkcí potu zatočit významně tím, že jeho vylučování aktivně omezují. Je to ale zdravý přístup? Odborníci se stále častěji přiklánějí k verzi, že je pocení přirozeným tělesným procesem, aktivně bojovat účinnými kosmetickými prostředky je tedy mnohem lepší jen v oblasti jeho nepříjemného průvodního jevu - zápachu. A ten dovedou moderní prostředky přeprat bez problémů.
Účinná tyčinka bez hliníku
Jednou ze stále oblíbenějších variant boje s průvodními jevy pocení jsou tzv. tuhé deodoranty. Vedle šetrnějšího složení jsou také často nabízeny v inovativních ekologicky šetrných obalech a to jde ruku v ruce se současnými trendy udržitelnosti vzhledem k planetě i zdravého životního stylu omezujícího chemii v péči o tělo.
Kamenec nebo jedlá soda
Zatímco v běžných prostředcích bojujících proti zápachu je aktivní složkou přípravků hliník, v tuhých deodorantech jej nenajdete. Ten obvykle využívá při boji se zápachem a pocením přírodní látku zvanou kamenec neboli potassium. Tento solný minerál je často složkou moderních tuhých deodorantů a vyznačuje se výraznými deodoračními, antiseptickými a antibakteriálními účinky. Obsah kamence v deodoračním přípravku aktivně snižuje tvorbu a množení bakterií v podpaží, které jsou hlavní příčinou nepříjemného zápachu.
Další často používanou látkou bojující s nepříjemným pachem lidského potu je také obyčejná jedlá soda. I ta je častou složkou módních tuhých prostředků proti pocení a stejně jako kamenec zabraňuje nevhodnému zadržování potu, naopak ale účinně bojuje s bakteriální složkou, která je zodpovědná za nepříjemné pachy připisované potu. Pozor ale, pokud disponujete citlivější pokožkou v podpaží, jedlá soda dovede takový typ pleti nepříjemně podráždit.
Ekologický obal je nedílnou součástí trendu
Řeč byla také o ekologické stopě módních deodorantů. Obvykle mají kompaktní, menší balení tak akorát do kabelky, které využívá recyklovatelné či recyklované materiály. Jedná se často o papírové výsuvné tuby nebo třeba kompostovatelný obal vyrobený z bramborového škrobu. Takové obaly sice musíte držet dál od jakékoliv vlhkosti, jejich osud po vypotřebování deodorantu ale souzní s ekologickým přístupem k přírodě a můžete jej hodit do tříděného odpadu nebo rovnou na kompost. Hitem jsou také znovu plnitelné obaly, které můžete opakovaně použít, stačí jen dokoupit novou náplň a vybrat si třeba jinou vůni, na kterou zrovna máte náladu.
Jaké tuhé deodoranty seženete na trhu? Prohlédněte si je v naší fotogalerii pod článkem.
Zdroje: