U bondovky Žiješ jenom dvakrát si každý vybaví, že úhlavního agentova nepřítele Ernsta Stavra Blofelda si zahrál Donald Pleasence. Věděli jste ale, že prvním adeptem na tuto roli byl Jan Werich? I když musel nakonec nabídku odmítnout, zanechal ve filmu svou stopu...
James Bond se musí vydat do Japonska, neboť se schyluje k třetí světové válce. Z oběžné dráhy totiž zmizí jak američtí, tak i sovětští kosmonauti. Konflikt mezi Západem a Východem je na spadnutí. Podaří se mu udržet světový mír? Obstojí před všemi nástrahami, které na něho v Japonsku číhají? Na páté dobrodružství Jamese Bonda s názvem Žiješ jenom dvakrát z roku 1967 se můžete podívat dnes ve 20:00 na Prima Max.
Vše odhalila korespondence
Jaký byl skutečný důvod toho, že Jan Werich odmítl roli padoucha Blofelda v bondovce Žiješ jenom dvakrát? Byla za tím politika, nebo problémy se zdravím? Pravdu se podařilo zjistit až z korespondence, kterou vedl se svým přítelem Jiřím Voskovcem. Tomu 1. října 1966 napsal, že ho kontaktoval producent Bonda Harry Salzmann s dotazem, zda by byl volný po dobu následujících šesti týdnů.
A rare production still of Michael Chow, Teru Shimada, Burt Kwouk, Ronald Rich and Jan Werich (As Blofeld) during filming for You Only Live Twice (1967) #Bond #JamesBond #OO7 pic.twitter.com/lGvDgDkQj9
— THUNDERBALLS.ORG (@Thunderballs007) October 10, 2018
Mělo to však jeden háček. Proti Bondovi šla ruská kontrarozvědka s názvem SMERSH. Ač byla zcela fiktivní, její název se velmi podobal skutečné sovětské jednotce Směrš, která měla za úkol vyhledávat špiony v Rudé armádě. Werich tak řešil tři věci – na prvním místě byla politická korektnost filmu, „jestli je ta role pěkná” a „dobře fundovaná”. O dva dny později však celý šťastný napsal, že se z něj stal oficiálně Bondův nepřítel číslo jedna.
Chtěli monstrum
S Voskovcem si již plánovali, jak se v Londýně setkají v doprovodu svých žen, jenže 22. listopadu bylo vše jinak. „Nepohodl jsem se s produkcí. Chtěli, abych hrál monstrum, to jsem odmítl,” uvedl v telegramu. V následujícím dopise Voskovce informoval, že odlétá zpět do Prahy. Voskovec samozřejmě svého dobrého přítele podpořil. „Tvé pojetí mělo logiku a fištrón. Viděl jsem krásnou fotku tebe v roli, reprodukovanou spolu s chytrým tvým interviewem v Daily Mail. Vypadals skvostně.”
Problémy se zdravím
I když casting dopadl dobře, Werich by zřejmě film ani tak nedotočil. Jeho manželka Zdenka uvedla, že během produkce trpěl velmi nepříjemným střevním katarem. Sama tuto epizodu v manželově životě nazvala „nemilým intermezzem”. Jeho přeobsazení tak vlastně považovala za dobrou věc. Hrozil mu totiž také zápal plic, jelikož se spousta scén točila v exteriéru. Blofeldův kostým byl přitom velmi lehký, jen z hedvábí, nedokázal by ho vůbec zahřát.
Poté, co si Voskovec přečetl dopis od kamarádovy manželky, nezbylo mu nic jiného než stornovat již koupené letenky. S Werichem se setkal až za dva roky, v zimě 1968 v New Yorku.
Zdroje informací:
Prima Max: Žiješ jenom dvakrát
Český rozhlas: Protivníkem Jamese Bonda ve filmu Žiješ jenom dvakrát byl původně Jan Werich