Jaroslav Marvan. Ačkoli jej máme všichni zafixovaného jako představitele poctivých a charakterních rolí, o jeho soukromém životě koluje spousta dohadů a spekulací. Údajně měl nejprve spolupracovat s nacisty a aby z toho neměl po válce problémy, přešel na druhou stranu ke komunistům. Ani k Vlastovi Burianovi se nezachoval zrovna nejlíp. O manželském soužití ani nemluvě.
Hříšní lidé města pražského je třináctidílný kriminální seriál podle povídek Jiřího Marka z třicátých let dvacátého století. Pražská mordparta pod vedením policejního rady Vacátka hodlá zatočit se zločineckým podsvětím. A jelikož jsou na všechny případy nasazeni jen ti nejlepší inspektoři, může si být každý kriminálník jist, že dříve či později bude dopaden a po zásluze potrestán.
Slavná komická dvojka
Touha stát se hercem přepadla Marvana až po vystudování gymnázia, kdy začal pracovat na poště. Tehdy se začal zajímat o ochotnická představení. Definitivní rozhodnutí ale padlo až v Užgorodu, kde pobýval pracovně. A právě tam vstoupil do svého úplně prvního ochotnického spolku. Když se vrátil domů, podařilo se mu, díky jeho kamarádovi Josefu Čapkovi, získat angažmá v Divadle Vlasty Buriana.
Přestože byl Burian v té době na výsluní, nezdráhal se pomoci nezkušenému kolegovi. Záhy se z nich stali dobří přátelé. Díky slavnému mentorovi získal slávu i Marvan. V divadle působil celých osmnáct let, a když měl chvilky, kdy by nejraději odešel, vždy se nechal Vlastou přemluvit, aby zůstal. Své vystupování ale neomezovali jen na divadlo. Natočili spolu hned několik velmi úspěšných komedií.
Intriky a propaganda
Dle svědectví některých pamětníků byl v období nacistické okupace Marvan přinejmenším velmi ohebný, co se morálky týče. Údajně měl spolupracovat s nacionalistickými periodiky. Když vládu převzali komunisté, nezastal se svého dlouholetého přítele Buriana, který byl obviněn z kolaborace, a šel tvrdě proti němu. Prý si brousil zuby na jeho divadlo.
Marvanova skutečná povaha je velkou záhadou. Existuje totiž i druhá skupina osob, která tvrdí pravý opak, tedy, že si vždy zachoval svou tvář a čest. Pravdu se už zřejmě nikdy nedozvíme, nicméně faktem je, že hrál i za socialismu, dokonce i v propagandistických filmech. Ovšem i zde mohlo být určité pozadí, o kterém nikdo nevěděl a jenž mu, třeba, nedávalo na vybranou.
Tragická smrt milenky
Ač svou manželku velmi obdivoval, nedokázal skousnout, že mu nedala dítě. A tak se v Národním divadle začal točit okolo mladé herečky Aleny Jančaříkové, do níž se nakonec i zamiloval. Zanedlouho mu porodila dceru Alenu. Marvan tak začal za matkou svého dítěte docházet stále častěji. Jeho manželka Marie to ale pochopitelně nesla velmi těžce a žárlila čím dál více.
Došlo to až tak daleko, že měl údajně Mariin bratr napadnout fyzicky hercovu milenku a nutit ji k potratu. Alenu nakonec našli mrtvou 3. prosince 1962. Dle velmi zběžného policejního vyšetřování se prý jednalo o sebevraždu svítiplynem. Jenomže její byt vypadal jako po bitce a stopy a odřeniny na těle naznačovaly fyzické napadení. Co se tehdy skutečně stalo?
Zdroj textu: Blesk, Aha, Blesk pro ženy, čsfd, Wikipedie
Zdroj fotek: Česká televize