Změna je jediná konstanta v životě, která je stálá. Někdy se na změnu těšíme a jde to snadno, někdy se nám ale naopak může zdát příliš těžká až nedosažitelná. Rádi byste se změnili k lepšímu nebo se naučili nové dovednosti, ale nedaří se vám to? Možná je to proto, že si kladete příliš vysoké cíle a chcete udělat velké změny rychle, a přitom každá i malá změna se počítá. Právě na toto téma je zaměřený festival ZOOM FEST, který se bude konat už tento víkend 28. 9. v Centrálním Parku v Praze na Pankráci. Jeho hlavní myšlenkou je inspirovat se a hledat cesty, jak udělat drobné změny, které mohou zlepšit náš život. Třeba i pomocí kaligrafie.
Změna, která je hlavním tématem festivalu, bude opravdu všudypřítomná. Například jednou z nejčastějších změn, po kterých toužíme, je přestat kouřit. Proto si všichni dospělí návštěvníci akce budou moci prohlédnout unikátní závěsnou instalaci iniciativy Váš důvod a nechat se jí inspirovat.
Instalace vyzývá kuřáky nejen k zamyšlení se nad svým životním stylem, ale v ideálním případě také ke změně. Nejlépe aby přestali s nikotinem úplně anebo si zvolili jinou, méně škodlivou alternativu bez kouře. Tato myšlenka je ztvárněna desítkami reálných důvodů bývalých kuřáků, kteří už změnu udělali a cigarety odložili. Třeba proto, že jim šlo o zdraví, nebo proto, že jim kouření lezlo příliš do peněz.
Najděte svůj vlastní důvod
Instalaci doprovodí také originální píseň známého zpěváka Matěje Rupperta, který na akci vystoupí se skupinou G-POINT HUNTERS a je tak trochu jeho osobní zpovědí. Matěj v ní navzdory vážnosti tématu humorně popisuje vlastní zkušenosti s cigaretami a to, jaký byl jeho důvod přestat kouřit.
Kombinace instalace s doprovodnou písní má návštěvníkům sloužit jako inspirace k tomu, aby se zamysleli nad svým životem s cigaretou, našli motivaci ke změně a přidali se mezi více než 500 000 lidí, kteří už cigarety odložili.
Instalaci doplní laboratoř Svět bez kouře, která se zaměřuje na osvětu o škodlivosti kouření. Návštěvníci se v ní dozvědí například to, proč je pro ně cigaretový kouř nežádoucí a že nikotin není hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením. Pomocí digitálních rentgenů a dalších technologií mohou vidět, jak fungují bezdýmná zařízení a jaké jsou mezi nimi rozdíly. A také si mohou vyzkoušet 3D brýle a přístroj na měření oxidu uhelnatého v dechu.
Kaligrafií ke změně
Tím však zajímavý program nekončí, právě naopak. Letos si návštěvníci akce ZOOM FEST mohou u laboratoře vyzkoušet také jedinečné umění kaligrafie za pomoci profesionální kaligrafičky Terezy Floriánové. K dispozici jim budou předepsané šablony s důvody proč udělat změnu a zbavit se cigaret jednou pro vždy a své dílo si pak mohou odnést domů jako pozornost. Pokud toužíte do umění moderní kaligrafie proniknout i vy, přečtěte si rozhovor s Terezou a nechte se inspirovat.
Tereza Floriánová se věnuje krasopisu již řadu let a dokazuje, že toto historické umění je moderní a trendy i dnes, ve světě umělé inteligence, protože je unikátní, jedinečné a nenapodobitelné. V rozhovoru pro magazín Lifee.cz odhaluje, jak snadné může být ovládnutí kaligrafie - zásadní je podle ní umění koncentrace. Schopnost krasopisu charakterizuje jako únik z reality, díky kterému je na konci krásné přání k narozeninám nebo ozdobná malba na zdi.
Kaligrafie je svoboda při tvorbě písma
Terezo, jak jste se dostala ke kaligrafii? Byl to váš dlouholetý sen?
Kaligrafie pro mě byla už od střední školy koníčkem, bavilo
mě objevovat různé techniky a styly a trvalo několik let, než jsem našla to, co mi vyhovuje. Ve chvíli, kdy jsem narazila na moderní kaligrafii, jsem měla jasno. Byla to láska na první pohled. Oproti klasické kaligrafii se ta moderní
vyznačuje uvolněností a svobodou při tvorbě písma. Vlastně je to paradox,
protože v první a druhé třídě jsem rodiče i paní učitelku trápila tím, jak
strašně píšu a jak špatně držím pero.
Co je na umění kaligrafie nejtěžší?
V dnešní uspěchané době je nejtěžší zpomalit. Aby písmo
vypadalo krásně a ruka stíhala střídat tenké a silné tahy, musíme psát hezky
pomalu. Kaligrafie je o cviku, ruka se v podstatě naučí rutinně opakovat
pár jednoduchých tahů. S tím, jak se ruka vypíše, se dostaví i lehkost a
elegance v písmu.
Může se kaligrafii naučit každý, nebo je potřeba manuální zručnost či cit pro estetiku?
Kaligrafie je skutečně jednoduchá a dokáže se ji naučit
každý, pravák i levák. Chce to jen trochu odhodlání a trpělivosti. V dnešní
době je ruka zvyklá spíš na klávesnici počítače, a tak jí chvíli trvá, než
se rozepíše a než si zvykneme na klidné a pomalé tempo, kterým v kaligrafii
píšeme. Odměnou jsou nám pak ale krásné nápisy, přáníčka a jiné věci, které
díky kaligrafii vytvoříme.
Kde se s vámi lidé mohou setkat a kaligrafii se naučit?
Jako kaligrafka se věnuji hlavně lektorské činnosti. Kromě
kurzů pro veřejnost, které pořádám pod značkou Psaní je hraní, mě ale často
oslovují i firmy. Můžeme se tak setkat na různých firemních akcích a
festivalech, jako například teď v laboratoři Svět bez kouře na ZOOM FESTU,
kde si mohou návštěvníci vyzkoušet napsat svůj důvod pro změnu a odnést si ho
na památku domů, kde ho budou mít stále na očích jako motivaci.
Udělejte změnu už tento víkend
Na festivalu vás také čekají různé přednášky a workshopy zajímavých osobností, jako jsou Radek Jaroš, Petr Horálek, Lenka Klicperová, Petr Horký s projektem Hausbot, Jan Mühlfeit, Brain we are, Eliška Remešová, Radek Laci a řada dalších.
Navíc si užijete i skvělou hudbu od VIITO feat Brass&Dancers show, Twisted ROD a jedinečných G-POINT HUNTERS. A to všechno může zažít na vlastní kůži a zdarma. Tak jaký bude váš důvod udělat změnu a navštívit ZOOM FEST?
Více o akci se dozvíte zde
Na fotografie kaligrafičky Terezy Floriánové a také její práci se můžete podívat v naší fotogalerii.