Většina puberťáků by fakt, že je odloučena od rodiny a přátel, a navíc poslána do přísné internátní katolické školy, vnímala jako největší křivdu ze všech. Stejně se cítil v roce 1970 i čtrnáctiletý Keith Sapsford. To ale ještě nevěděl, co ho čeká.
Keith neměl v úmyslu vracet se domů. Věděl, že by byl ihned poslán zpět. Po útěku ze školy tak raději zamířil na letiště v Sydney. Pomocí letadla se chtěl dostat do japonského Tokia. Let na černo se mu ale vůbec nevyplatil.
Raný život Keitha Sapsforda
Keith se narodil v roce 1956 a byl přirozeně zvídavým dítětem, které bylo rádo neustále v pohybu. Jeho rodina se tak rozhodla pro dovolenou v zámoří, aby ukojila jeho dobrodružného ducha. Bohužel se ale celý pobyt změnil spíše v horor. Keith měl totiž jednu nepěknou vlastnost – rád utíkal.
Po jeho návratu domů se sešla rodinná rada, kde padly návrhy, že by se měl příliš aktivní chlapec něčím zkrotit. Potřebuje řád a disciplínu. Římskokatolická vzdělávací instituce v jižní části australského Sydney se zdála jako dobrá volba. Jeho rodiče věřili tomu, že ho vychovatelé dokáží nasměrovat na správnou cestu.
Další útěk
Ani katolíci nedokázali zkrotit vzpurného Keithova ducha. Utekl po pouhých 14 dnech. Jeho kroky, jak již víme, nevedly domů, ale na letiště. Předtím nebyly bezpečnostní předpisy tak přísné jako dnes, nikdo si tak nevšiml, že se jeden kluk vplížil do podvozku letadla japonských aerolinek.
Jenomže když se stroj vznesl do oblak, prostor pro podvozek se znovu otevřel, když se kola po vzletu začala zasunovat. Otvorem propadl jako padacími dveřmi. Pád z výšky šedesáti metrů neměl šanci přežít.
On February 22, 1970, an Australian teen named Keith Sapsford snuck onto the tarmac at Sydney Airport and hid inside a Tokyo-bound plane before disaster struck.
— Fascinating (@fasc1nate) June 27, 2023
At that exact moment, an amateur photographer named John Gilpin was taking pictures at the airport, never expecting,… pic.twitter.com/jZodhHgXd8
Zachytil jeho poslední vteřiny života
Doslova poslední Keithovy okamžiky zachytil amatérský fotograf John Gilpin, a to zcela náhodou. Pozdější vyšetřování prokázalo, že okamžitá smrt po pádu byla asi ta nejmilosrdnější. Jinak se mohl v uzavřené komoře podvozku letadla buď udusit, nebo zmrznout. Byl jen v košili a kraťasech, nijak se tak nemohl chránit před mrazivými teplotami, které letadlo dosáhlo ve své cestovní výšce.
John si neobvyklého momentu, který se mu podařilo zachytit, všiml až o týden později, kdy vyvolával fotky. Chlapec padal nohama napřed a měl zdvižené ruce, jako by se chtěl něčeho v poslední chvíli zachytit. Tento navěky zvěčněný moment je tak děsivou vzpomínkou na to, že jeden obyčejný kluk chtěl ve svém životě pouze něco zažít a nebýt svázaný zkostnatělými pravidly církve. Za to však zaplatil vlastním životem.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Whell-well stowaway
Historydefined.net: The Story of Keith Sapsford – The 14-Year-Old Stowaway