Boršč je ideální polévka do chladného zimního počasí. Dokáže nejenom pořádně zahřát, ale díky ingrediencím také nasytit. A protože se říká, že jíme i očima, přitáhne rovněž její karmínová barva na které se odráží kopeček zakysané smetany. Tuhle chuťovou i vizuální symbiózu bychom si tak rozhodně neměli nechat ujít.
Za dob minulých jsme byli přesvědčováni, že boršč je ruský národní pokrm. Není tomu tak, jeho původním domovem je Ukrajina, odkud si vlivem různých událostí razil cestu do světa, a to hlavně do východní části Evropy. S borščem se tak potkáte například v Polsku, Finsku, ale také třeba v Bulharsku.
Základ boršče
Asi netřeba dodávat, že určující surovinou této polévky je řepa. Zajímavé je, že dříve se jako zelenina používala i nať bolševníku obecného (neplést si ho s nebezpečným bolševníkem velkolepým), kterému se také říká bršť. Do základu patří silný vývar z kostí a masa, lze použít buď přední hovězí nebo vepřové, případně oboje.
Ukrajinský boršč
Je typický svou karmínovou barvou. V minulosti se do něj místo čerstvé používala i kvašená řepa. Patří do něj rajčatový protlak, případně čerstvá rajčata, petrželka a kopr. Tradičně se připravuje na vepřovém sádle. Podává se se zakysanou smetanou, čerstvými bylinkami a škvarky. Slavnostnější varianty se doplňují i různými klobáskami nebo uzeným.
Recept na Boršč na zahřátí
Budete potřebovat: 320 g hovězí pečeně sous-vide Albert Excellent, 150 g červené řepy, 3 střední brambory, 2 střední mrkve, ½ cibule, 2 stroužky česneku, ½ červeného zelí, 2 l hovězího vývaru, 2 lžíce slunečnicového oleje, 1 bobkový list, 4 lžíce rajčatového pyré, sůl, pepř, 1 citron, 6 lžic zakysané smetany, 1 hrst čerstvého kopru
Postup: Maso vyjměte z obalu a natrhejte pomocí vidliček. Oloupanou řepu a brambory nakrájejte na kostky, očištěnou mrkev nastrouhejte nahrubo, oloupanou cibuli nakrájejte na jemno, česnek rozmělněte a zelí nakrouhejte na nudličky.
V polévkovém hrnci přiveďte k varu vývar spolu s masem, řepou, bramborami a zelím. Na mírném ohni vařte 15 minut. V hlubší pánvi rozehřejte olej a restujte na něm cibuli a bobkový list 10 minut. Přisypte mrkev s česnekem a opékejte dalších 5 minut. Hotové přidejte k polévce, vlijte pyré a dalších 5 minut vařte. Nakonec osolte, opepřete, dochuťte citronovou šťávou.
Podávejte se zakysanou smetanou a nasekaným koprem.
Zdroj:
wikipedia.org