Bramborový guláš alias buřtguláš je rychlý a vydatný recept, který se neztratí v žádné kuchyni. Spolehlivě zasytí a uspokojí také mlsnější jazýčky. Za zmínku stojí i krémová verze, která vás okouzlí svou jemnou chutí.
Existuje jeden trik, který pozvedne buřtguláš na úplně jinou úroveň. Když budete o víkendu grilovat buřty, připravte si jich víc. A ty, které nesníte, pak použijte do buřtguláše. Uvidíte, jak skvělou chuť dají celému pokrmu.
Jak připravit nejlepší buřtguláš
Jde o jídlo, které si patrně každý připravuje podle svého receptu. Když zkusíte ten náš, rozhodně to nebude špatná volba. Na tento recept budete potřebovat:
- 500 g uzeniny (větší klobáska, točený salám, párky, buřty)
- 6 větších brambor
- 2 střední cibule
- olej
- 2 stroužky česneku
- sůl a pepř
- sladká mletá paprika
- pálivá mletá paprika
- majoránka
- 250 ml smetany na vaření
- hladká mouka
Uzeninu nakrájíme na menší kostky. Brambory oloupeme, omyjeme a nakrájíme také na menší kostky. Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Ve větším hrnci na oleji zpěníme cibuli do sklovata, přidáme uzeninu, osolíme a opepříme. Uzeninu necháme opéct, aby nebyla v guláši rozvařená.
Mezitím dáme si dáme vařit vodu a utřeme česnek se solí. Když je uzenina opečená, zasypeme ji sladkou i pálivou paprikou, aby měl guláš pěknou barvu. Promícháme a během pár vteřin zalijeme vařící vodou, aby paprika nezhořkla. Přidáme nakrájené brambory a česnek a zasypeme trochou majoránky. Takto vaříme přibližně 10-15 minut, dokud nejsou brambory měkké.
V hrnku vody rozšleháme hladkou mouku a pomalu ji přiléváme do guláše na zahuštění. Posléze zalijeme celou smetanou a necháme provařit. Guláš dochutíme podle vlastní chuti. Pro tmavší barvu můžeme ještě přidat papriku, dosolit, nebo ještě více zjemnit smetanou. K buřtguláši se hodí čerstvý chléb.
Zdroj informací:
Toprecepty.cz: Klasický bramborový guláš neboli buřtguláš (výborný a hustý)
Zdroj fotografie:
se souhlasem Toprecepty.cz