O tom, jak vznikl název oblíbeného dortu Charlotta Malakoff, kolují nejrůznější verze, pojďte si přečíst jednu z nich. A jak si dort upravujeme u nás? Česká verze má několik variant. S jednou se pochlubila i zpěvačka Helena Vondráčková v našem pořadu Na kafeečko.
Kde se vzal dort Charlotte Malakoff a jaká je jeho historie?
Charlotte Malakoff
Dort Charlotte Malakoff si už od doby svého vzniku stihl získat světovou proslulost. Jeho autorem je francouzský kuchař a cukrář Maria-Antoine Carême (1784–1833), osobní kuchař Napoleona Bonaparta a později také ruského cara Alexandra I.
Ten mu ovšem dal jméno Charlotte, podle švagrové ruského cara princezny Charlotte Mecklenburg-Strelitz, manželky Jiřího III., krále Velké Británie a Skotska. Jméno Malakoff dostal 22 let po smrti cukráře.
Dort Charlotte Malakoff si velmi oblíbili v Americe. Jejich verze byla čtvercová a nechyběly v ní divoké třešně. V tomto podání měl dort název „Charlotte russe”. Oblíbeným se stal také díky americké kuchařce Julii Child. V její úpravě tento nepečený dort obsahoval cukrářské piškoty, nesolené máslo, smetanu ke šlehání, likér s pomerančovou příchutí. V této verzi, stejně jako v původním receptu, také nechyběly jahody.
České verze dortu Charlotte Malakoff
U nás se můžete setkat hlavně s názvem dort Malakov. Jeho recept už je velmi rozdílný. Používá se nejen smetana ke šlehání, variantou je i zakysaná smetana, případně pomazánkové máslo. Velmi často se v našich kuchyních připravuje s meruňkami, broskvemi nebo mandarinkami.
Jednu verzi má ráda i populární zpěvačka Helena Vondráčková. Jak ho připravuje, sdělila v našem pořadu Na kafeečko.
Dort Malakov s tvarohem a zakysanou smetanou
Budeme potřebovat: 500 g polotučného tvarohu (2 vaničky), 400 g zakysané smetany (2 malé smetany), velkou plechovku půlených broskví, velký sáček piškotů (240 g), vanilkovou esenci, případně cukr moučku.
Slijeme nálev z konzervy broskví. Ve větší misce smícháme tvaroh a zakysanou smetanu, přidáme vanilku. Dobře promícháme, a když bude potřeba, dosladíme. Je nutné ještě počítat se sladkou chutí piškotů a ovoce. Broskve nakrájíme na malé kousky, aby se dort jednoduše krájel, a vmícháme je do tvarohové směsi.
Vezmeme rozkládací dortovou formu a můžeme po obvodu vyložit dortovou fólií. Na dno formy položíme piškoty rovnou stranou dolů, zakryjeme zhruba polovinou směsi. Na to dáme vrstvu piškotů, následně zbývající část tvarohové směsi a nakonec poslední vrstvu piškotů (mírně je přitiskneme).
Než dort dáme do lednice, zakryjeme ho potravinovou fólií, aby vydržel ve skvělé kondici. Před servírováním je třeba nechat ho několik hodin uležet.