Teplé letní měsíce jsou časem práce a odměny pro všechny zahrádkáře. Pěstování a péče o zahrádku je velkým koníčkem spousty lidí. Časté ohýbání bolavých zad a dlouhé hodiny klečení nad plevelem jsou v létě vykompenzovány voňavými a chutnými plody.
Bohužel ale práce se zeleninou jejím pouhým vypěstováním nekončí, naopak, po sklizení přichází správné uskladnění a hlavně přemýšlení nad tím, jak co nejlépe potraviny využít. Po téměř celoročním čekání na domácí rajčata, cibule, papriky, okurky či mrkve před sebou najednou máme plné přepravky zeleniny, která má bohužel omezenou trvanlivost.
Pokud nejste fanoušci zavařování a raději si chcete svou zeleninu užít v čerstvější podobě, pak musíte v kuchyni zapojit důvtip a vařit tak, abyste zeleninu správně a rychle spotřebovali.
My přicházíme na pomoc se třemi recepty na zeleninové polévky, kde se vaše sklizeň stane hvězdou.
Jemná kedlubnová polévka
Kedlubnu, někdy nesprávně nazývanou jako brukev, si mnozí z nás jen nakrájí na kousky na svačinu, maximálně si s ní ozvláštní salát. Napadlo vás udělat si z ní polévku? Nebojte se toho!
Co budete potřebovat?
-
4 středně velké kedlubny (samozřejmě dejte pozor, ať vám přespříliš nevyrostou a nezdřevnatí)
-
2 brambory
-
1 cibuli
-
1 lžičku soli
-
1 lžičku kmínu
-
půl lžičky mletého zázvoru (pokud máte rádi hřejivější polévky)
-
1 lžíci másla
-
2 lžíce hladké mouky (může být i žitná nebo hrachová)
Postup přípravy:
1. Cibuli a kedlubny nakrájejte na drobné kousky. Na rozpuštěném másle osmahněte cibuli a přibližně polovinu z nakrájených kedluben.
2. Jakmile cibule zesklovatí a kedlubna vypaří svou šťavnatost, poprašte zeleninu moukou, polovinou lžičky soli a za stálého míchání smažte cca 2 minuty tak, aby se nic nepřipálilo.
Doporučujeme použít hrachovou mouku, která dodá polévce jemnější chuť.
3. Postupně zalévejte studenou vodou (1 – 1,5 l) a metličkou rozmíchávejte tak, aby se nevytvořily hrudky.
4. Jakmile budete mít dolitou všechnu vodu, přidejte na kostičky nakrájené brambory, zbytek kedlubny, zbytek soli, kmín a pokud chcete, tak i mletý zázvor.
5. Vařte, dokud veškerá zelenina nezměkne a poté rozmixujte na jemný krém.
Jistě budete příjemně překvapeni, kolik chuti v sobě tato polévka skrývá i bez použití většího množství koření!
Mrkvový krém s kysanou smetanou
Pro mrkev ve své domácnosti jistě naleznete nejedno použití. Pokud byste však měli větší zásobu mrkve, které byste se chtěli rychleji zbavit, doporučujeme mrkvový krém!
Co budete potřebovat?
-
4 mrkve
-
2 brambory
-
1 cibuli
-
1 lžíci másla
-
kostku zeleninového bujónu
-
bobkový list
-
čerstvou petrželku
-
sůl
-
pepř
-
zakysanou smetanu na dochucení
Postup přípravy:
1. Nejdříve veškerou zeleninu očistěte a nakrájejte na drobné kousky.
2. Protože si mrkev velmi dobře rozumí s máslem, doporučujeme rozpustit lžíci másla a na něm osmahnout nakrájenou cibuli a mrkev. Samozřejmě můžete použít olej, pokud si budete přát.
3. Poté přidejte brambory a vše zalijte vodou (přibližně 1 – 1,5 l). Přidejte kostku bujónu, bobkový list a sůl a nechejte vařit, dokud nebude zelenina zcela měkká.
4. Vše rozmixujte ponorným mixérem do hladké hmoty. Poté přidejte čerstvou petrželku, pepř a dvě lžíce kysané smetany a nechejte ještě chvilku probublat.
Doporučujeme podávat s domácími krutony nebo zapečenou bagetkou.
Výhodou kysané smetany je, že je k dostání téměř všude. Záleží v podstatě na vás, jaký typ a jakou tučnost své smetany zvolíte. Pokud vám jde spíše o výhodnou cenu smetany, pak sledujte akční letáky supermarketů, díky kterým můžete u vaření výrazně ušetřit.
Jednoduchá cibulačka s nočky
Cibulaček existuje opravdu mnoho. V našem receptu nebudete potřebovat ani bílé víno, ani žampióny či smetanu.
Co budete potřebovat:
-
6 velkých cibulí nakrájených na tenká kolečka
-
100 g hladké mouky (ideálně špaldové)
-
2 l zeleninového vývaru
-
polévkové koření (majoránku, petrželovou nať)
-
olej
-
sůl
-
pepř
Na nočky si připravte 100 g špaldové mouky a trochu teplé vody.
Postup přípravy:
1. Na oleji zvolna osmahněte na kolečka nakrájenou cibuli. Poté jí zaprašte připravenou moukou a chvíli míchejte. Poté pomalu (tak, abyste se vyhnuli hrudkám) přidávejte vývar.
2. Přidejte koření a sůl a vařte asi 5 minut.
3. V tom čase si ze 100 g špaldové mouky, teplé vody a trošky soli vytvořte těsto, ze kterého uválíte tenké hady. Ty pak nakrájejte na malé kousíčky a házejte postupně do polévky. Poté vždy promíchejte, ať se nočky neslepí.
4. Povařte ještě dalších 10 minut a dochuťte pepřem, případně dalšími bylinkami.
Budete překvapeni, kolik lahodné chuti na vašem jazyku vytvoří obyčejná cibule!