Vasilij Blokhin je považován za nejplodnějšího kata ve světových dějinách. Jakožto hlavní popravčí Sovětského svazu organizoval hromadné popravy a čistky ve straně i mezi politickými vězni. Toto je jeho příběh.
Blokhinova krutost dosáhla vrcholu během takzvaného Katyňského masakru, kde tisíce Poláků potkal tragický osud. On sám, vyzbrojený pistolí německé výroby, sprovodil ze světa tisíce lidí.
Skromné Blokhinovy začátky
Vasilij Michajlovič Blokhin se narodil 7. ledna 1895 ve skromné rolnické rodině. Přesto ho jeho životní dráha zavedla přímo do epicentra Stalinovy diktátorské moci. Během první světové války sloužil v armádě. V roce 1921 se však přidal ke komunistům a sovětské tajné policii známé pod zkratkou Čeka. Tam poprvé ukázal svůj skutečný charakter a náklonnost k vykonávání úkolů, o nichž se neměla veřejnost nikdy dozvědět.
Jeho potenciál zaregistroval i samotný Stalin, a to zejména v oblasti atentátů, zastrašování, mučení a exekucí. Začal tak velmi rychle stoupat po kariérním žebříčku. Po šesti letech ve službě převzal velení v malé jednotce patřící k NKVD. Středisko bylo v Lubjance v Moskvě a všichni členové se osobně zodpovídali sovětskému vůdci.
NKVD a Velká čistka
NKVD byla založena v roce 1917. Tato agentura se ve svých počátcích zaměřovala na správu a dohled nad věznicemi a pracovními tábory. Později získala "monopol" na vymáhání práva, to znamená, že do její kompetence spadal jak veřejný pořádek, tak i operace tajné policie. Nechvalně proslulou se ale NKVD stala až během Stalinovy Velké čistky. Tehdy se prokázalo, že je velmi účinným nástrojem na politické represe.
Kromě masových poprav se Stalinovi odpůrci posílali do gulagů. Bylo také třeba potlačit vzpurné, bohatší rolnictvo. K tomu všemu se musela připočíst ještě ochrana hranic, špionáž a prosazování sovětské politiky v zahraničí. Jakákoli opozice byla brutálně rozdrcena, jak tomu bylo například v Polsku. V rámci čistky padaly hlavy úředníků, vojenských vůdců i obyčejných civilistů. Vláda teroru plná strachu, věznění a mučení mohla započít. A Blokhin v tom sehrál velkou roli.
Katyňský masakr
V NKVD pracovalo hodně lidských zrůd, oficiálním katem mohl být ale jen jeden člověk. A tím se stal Vasilij Blokhin. Největšího zvěrstva se dopustil během Katyňského masakru. V dubnu roku 1940 nařídil popravit 7 000 polských důstojníků. Jeho účast na těchto masových vraždách je nepopiratelná. Konkrétní jména dostával od šéfa NKVD Beriji, ta pak schvaloval sám Stalin.
Díky pečlivému plánování zavedl Blokhin efektivní proces. Vězni byli identifikováni, jeden po druhém, v malé předsíni, odkud byli odvedeni v poutech do popravčí místnosti. Většinu vězňů popravil sám Blokhin. Oblečený v kožené zástěře, čepici a rukavicích střílel jednoho muže za druhým. Popravy se vždy konaly v noci. Těla byla poté zlikvidována v zákopech. Kat NKVD pracoval vždy na desetihodinové směně, přičemž vystřelil každé tři minuty. To mu vyneslo osobní Stalinovo uznání a Řád rudého praporu. A k tomu Guinnessův rekord za "nejplodnějšího" kata.
Po Stalinově smrti byl ze svého postu sesazen. V rámci destalinizace mu ale Nikita Chruščov všechny zásluhy odebral. Nezbývalo mu nic jiného, než odejít do důchodu a v něm čelit rozvíjející se duševní chorobě a alkoholismu. Zemřel 3. února 1955 ve věku šedesáti let. V oficiálních záznamech bylo uvedeno, že spáchal sebevraždu. V soukromých spisech se uváděl infarkt. Na konci šedesátých let byl rehabilitován státem, vrátili mu tak všechny tituly a vyznamenání.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Vasilij Blokhin
Historydefined.net: Who Was Vasily Blokhin? The Profilic Soviet Executioner