Vázy a květináče z PET lahví: Chtěli jsme změnit odpad v poklad, říká dvojice designérů

Vázy a květináče z PET lahví: Chtěli jsme změnit odpad v poklad, říká dvojice designérů
Zdroj: Se souhlasem Netha no.0/koláž Lifee
Za značkou Netha no.0 stojí partnerský pár Češky a Holanďana. Thomas se 3D tisku věnuje už několik let, začínal s kousky určenými pro televizní produkci.Za značkou Netha no. 0 stojí i Aneta Kozuszníková. "Naše dítě je produktem našich společných vášní," říká o vzniku jejich udržitelné značky doplňků.Model vystihující značku Netha no.0. To je váza Drop, která záměrně připomíná kapku vody. "K výrobě vázy není potřeba vůbec žádná voda. A to jak při výrobě filamentu, tak ani při tisku. Materiál je možné recyklovat donekonečna," říkají designéři o svých produktech. Její cena je 35€.Modely vznikají kompletně z recyklovaných plastů a není při jejich výrobě použita ani kapka vody. (Frees, 38,50€)+ 7 fotek+ 8 fotek

Zajímáte se nejen o design, ale i o životní prostředí? Pak by vás mohla zaujmout váza či květináč od mladé česko-holandské značky životních partnerů Anety a Thomase, který uvádí na trh designové předměty pyšnící se nulovou uhlíkovou stopou.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 18. 11. 2024 18:30

NETHA No.0, to je mladá česko-holandská značka partnerů Anety a Thomase, kteří se vedle produkce televizních reality show vydali i na dráhu ekologického designu. Vyzpovídali jsme je, co stojí za vznikem jejich značky a jakými parametry se všechny kousky, které vyrábí metodou 3D tisku z materiálu z recyklovaných PET lahví, pyšní.

Žijeme udržitelně, říká Aneta Kožuszniková

Jak vznikla vaše myšlenka vyrábět designové doplňky do domácnosti s takovým ekologickým přesahem?
Thomas se 3D tisku věnuje již několik let s jeho produkty pro filmový průmysl. Já se věnuji udržitelnosti při každém pracovním projektu, ať je to film, nebo firemní strategie, a hlavně oba udržitelně žijeme. Na jednom z posledních natáčení nás oba dva napadlo začít proměňovat "trash v treasure" (odpad v poklad, pozn. red.) a myšlenka bytových doplňků byla na světě.

Čím vás oslovil cirkulární trend?
Nebereme cirkularitu materiálů jako trend, ale jako nutnou změnu v uvažování. Konzumní společnost, ve které žijeme, je naprosto neudržitelná, a přesvědčujeme se o tom dnes a denně. Výkyvy počasí, uhynutí spousty druhů živočichů a narušování přirozené diversity. Přemýšlíme o cirkularitě materiálů jako o nutnosti převzít zodpovědnost za naše chování ve všech směrech. Ať se jedná o naše individuální chování, anebo o vliv, který máme na kamarády, kolegy, společnost. Je to jediný možný směr, který nám dává smysl.

Vaše první kousky vznikaly z odpadu rekvizit. Co jste třeba využili?
Přesně tak, tím, že oba pracujeme v mediálním průmyslu, máme bohatou zkušenost s produkcí pořadů. I na krátkém natáčení se otočí strašná spousta materiálu, která nemá další využití. Na dlouhém natáčení je to pak obrovské množství. Využít se přitom znovu dá úplně všechno - kousky dřeva, látek, papíru, bublinková folie. Naše vázy jsou vyrobeny pouze z plastových lahví, ale pamatuji si na příklad, kdy jsme na pořadu Love Island s kolegy hledali u autovrakoviště cokoliv kovového, abychom si postavili rekvizitu železného muže. Nasbírali jsme spoustu odložených kousků, ze kterých jsme rekvizitu opravdu postavili. Na posledním natáčení jsem z plastových lahví vytvořila rekvizitu šatů. Posloužila jako pozadí hry, kdy soutěžící Love Islandu využívali kusy látek a starých kostýmů k tomu, aby si vytvořili nové outfity. Mělo to velký úspěch.

Nápad vznikl "na place" reality show

Jak vznikají návrhy jednotlivých kousků? Je to také vaše společná práce, nebo máte “funkce” rozděleny?
Thomas je specialista na 3D tisk. Přibližně před čtyřmi lety začal zkoušet různé typy tiskáren a různé materiály, ze kterých je filament pro tiskárny vyrobený. Má opravdu smysl pro detail, proto není s výsledkem spokojený, dokud není perfektní. Jeho první 3D produkt byly kryty na mikrofony právě pro takzvané bikini shows, jako je Love Island, Ex on the beach a další. Já mám potom na starosti logistiku a udržitelnost. Hledám materiály, které splňují naše požadavky a mají potřebné certifikáty. Design jednotlivých kousků je kombinací naší společné práce a designéra z Texasu, který nám s návrhy pomáhá.

Vysvětlíte nám blíže termín uhlíkové stopy s ohledem na vznik designového doplňku?
Vše hmatatelné, ale i nehmatatelné v dnešním světě má uhlíkovou stopu. Jedná se o všechny vyrobené produkty, vypěstované jídlo, rostliny, chovaná zvířata, ale na příklad i cloudové úložiště, servery, přenosy signálu. My všichni individuálně zanecháváme za sebou uhlíkovou stopu. Netha řeší tedy, nejen odkud se bere filament k tisku, ale také spotřebovanou energii pro tisk, balení a transport. V tuto chvíli nemůžeme říct, že jsme "net zero", ale jsme uhlíkově neutrální. Tedy veškeré emise, které například vyprodukuje doprava k zákazníkovi, jsou offsetovány přes mezinárodně uznávaný projekt Ecologi. Netha například nespotřebovává žádnou vodu, což je u výroby váz nezvyklé.

Jak získáváte materiál nyní? Máte dodavatele recyklovaného plastu?
Filament nám dodává firma, která zpracovává plastové lahve tím způsobem, že materiál postříhá na miniaturní částice, ze kterých se vyrábí filament. Našim cílem je si obstarat takovou technologii přímo do našeho workshopu, abychom se opět vyvarovali dopravě materiálu.

Inspiraci hledáme ve Skandinávii

Ovlivňují vás či vaši tvorbu módní trendy? Jaké máme očekávat na poli bytových doplňků třeba už na jaře příštího roku?
Inspirujeme se převážně Skandinávií, hlavně co se barev týče. Thomas je z Holandska, a proto spousta inspirace pochází odtamtud. Moje sestra je módní návrhářka a s manželem žijí zase v Dánsku. Velmi rádi je navštěvujeme a čerpáme tak inspiraci i odtamtud. Myslím, že produkty jsou tak spíše výsledkem podprahových podnětů, které nasáváme organicky po celý rok.

Jak složitý tvar nebo velikost vázy je možné takovým způsobem vyrobit? A jaká je její životnost, nejspíš se nerozbije jako ta skleněná, když nám upadne na podlahu?
Tisk je velice přesný a jsme tedy schopni vyrobit jakýkoliv detail, který si vymyslíme. Každý miniaturní záhyb má své kouzlo. V tom jsou vázy a květináče opravdu unikátní. V tuto chvíli jsme omezeni velikostí tiskáren, které používáme a tedy i vázy mají omezenou velikost. Například vzrostlou palmu do květináče prozatím nezasadíme. Ale ano, váza může upadnout a nic se s ní nestane. Její životnost není nijak omezená. Pokud se nám něco nepovede, můžeme to znovu zrecyklovat a vyrobit vázu novou, dokonalejší.

Dá se ve vašich obalech rostliny také pěstovat, nebo jsou spíše ozdobou a designovým krytem na květináč?
Rostliny lze v květináčích bez problémů pěstovat. Nabízíme květináče s podstavcem na vodu, po zalití se tedy voda nedrží v samotném květináči, ale v podstavci, a může tak dýchat. Obaly na květiny jsou tedy nejen dobře vypadající, ale také stoprocentně praktické.

Produkty udržitelné značky designových doplňků si můžete prohlédnout v galerii přiložené k článku.

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články