Večírkový manuál podle Ladislava Špačka: Kdy a co jíst u rautu, proč se vyhnout řízkům a jak načasovat odjezd

Mistr etikety Ladislav Špaček navštívil 15. narozeniny webu TopRecepty.cz.Kmotrem nové knížky TopReceptů byl také cukrář Josef Maršálek. S ním se Ladislav Špaček s potěšením přivítal. Ladislav Špaček Maršálkovi prozradil, že sám vařit vůbec neumí.Ladislav Špaček ovšem Josefu Maršálkovi slíbil, že s manželkou vyzkouší jeho slavný recept na koblihy.+ 7 fotek+ 8 fotek

Mistr etikety Ladislav Špaček (74) byl jedním z kmotrů nové knihy TopReceptů, nejčtenějšího kulinářského webu, který zároveň oslavil 15 let své existence. V rozhovoru pro Lifee.cz radí čtenářům, jak se na večírku správně chovat na rautu. Proč se vyhnout právě řízkům? A jak dle pravidel etikety reagovat, když to na vánočním nebo firemním večírku přeženete s alkoholem?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 16. 11. 2023 09:00

Sezona vánočních a firemních večírků se blíží. Letos ji odstartoval nejčtenější a také největší český web o jídle, TopRecepty. Nejen, že oslavil 15 let své existence, ale pokřtil také novou knihu receptů výstižně nazvanou Náš rok v kuchyni. Jedním z kmotrů byl také odborník na etiketu Ladislav Špaček (74), který si spolu s Lifee.cz připomněl několik důležitých pravidel, kterých se v průběhu večírku držet.

"Na večírku jíme střídmě a pokud možno jenom to, o čem jsme přesvědčeni, že to zvládneme sníst jen vestoje a s vidličkou v pravé ruce," poukazuje Špaček na běžnou kapacitu večírkového prostoru, kde hosté v blízkosti rautu stojí s jídlem u taburetových stolečků. A byť na firemním večírku alkohol teče proudem zdarma, ani s ním bychom to neměli přehánět. Kdo by se chtěl v práci po zbytek roku stydět, že? "Stále si připomínáme důležité pravidlo: „Dobrá pověst je důležitější než dobrá zábava,“ varuje mistr etikety.

Ladislav Špaček manželce zakazoval vařit

Pane Špačku, jste kmotrem nové kuchařky. Je tam nějaký konkrétní recept, který vás zaujal?
Nevím, zda se vám k tomu mohu přiznat, ale jsem zde úplným omylem. Nahlédl jsem do této knihy a připadá mi jako učebnice pro studenty jaderné fyziky. Já jsem totiž nikdy v životě nic neuvařil. Umím uvařit hemenex, ohřát párek, kávu v kávovaru a také čaj. A to je všechno. Listuji knihou a jsem u vytržení, co všechno je možné uvařit, a co všechno lidé patrně vaří. Dal jsem si předsevzetí, že pokud tuhle knihu dostanu domů, určitě některý z těch receptů vyzkouším. Bude to moje životní premiéra.

Vládne kuchyni vaše manželka? Případně kdo u vás doma vaří?
Zamlada, když jsem neuměl vařit, tak jsem to zakazoval i své ženě. Protože když to nebudu dělat já, nebude to dělat ani ona.

Aby nedošlo k úrazu, že?
Ano, třeba ano. Teď toho pochopitelně lituji. Moje žena se samozřejmě naučila vařit, ale není to žádná fanatická kuchařka, která by experimentovala a každý týden vyvařovala. Sem tam si trošku zavaří, já jsem za to vděčný – když jsem jí to celý život takto ztěžoval, tak jsem rád, že se alespoň něco naučila. Myslím, že s touto kuchařkou se do toho pustíme spolu.

Na večírku jíme střídmě a pozor dáváme na řízky

Blíží se nám sezona vánočních večírků, také TopRecepty slaví patnáct let. Jste odborníkem na etiketu, takže na co bychom si měli dát pozor na takovém průměrném večírku, kde se pijí bublinky?
Na takovém večírku konzumujeme jak alkohol, tak například raut – různé pochutiny. Musíme si dát pozor, abychom to s tím jídlem nepřeháněli. To je totiž lákavé úplně nejvíc. Když vidím, jak si lidé od rautových stolů odnášejí talířky, ze kterých jídlo přepadává a padá na zem, vytvářejí dojem, že čtyři dny nic nejedli. Vždycky si říkám, že ti lidé ztrácejí svoji důstojnost – proč si nenaberou jen polovic a mohou jít klidně dvakrát nebo třikrát. Ale oni vytvářejí dojem opravdového a nekonečného hladu. Takže na večírku jíme střídmě a pokud možno jenom to, o čem jsme přesvědčeni, že to zvládneme sníst jen vestoje a s vidličkou v pravé ruce. Nebudeme mít v ruce nůž a nebudeme sedět u stolu.

Co takové řízečky?
Kuřecí řízečky někdy vypadají lákavě, ale pokud jsou tužší, nepodaří se nám je ukrojit. Potom hrozí riziko, že řízeček vzlétne a plachtí místností. Pokaždé si musíme říct, zda to zvládneme.

A ten alkohol?
Stále si připomínáme důležité pravidlo: „Dobrá pověst je důležitější než dobrá zábava.“

Co když je raut naservírovaný a všichni čekají, kdy se na něj vrhnout? Kdy je pravý čas?
O tom rozhoduje hostitel. Ten by měl připravit rautové stoly, následovat by mělo přivítání, aby si lidé uvědomili, že jsou na nějakém večírku – někdo je pozval a někdo je také vítá. Potom teprve hostitel otevře raut. Měl by k rautovému stolu sám přistoupit, nabrat si malou symbolickou porci a tím vyzve ostatní: „Přátelé, prosím, neostýchejte se, můžete se pustit do rautu.“

Večírek opouštíme, když dvě třetiny hostů odešly

Když potom na firemním večírku dojde k nějakému trapasu – ušpiníme si košili, nebo to přeženeme s vínem – jak zabránit tomu, abychom nebyli potupeni další dva roky?
Je to jednoduché, odejít. Jestliže si košili nebo sako poleji červeným vínem, nebo se motám tak, že mě ostatní musejí podpírat a hlídat, tak je nejvyšší čas odejít. Respektive to už je po termínu, kdy bychom měli opouštět společnost. Opouštět bychom takovou akci měli zhruba tehdy, kdy dvě třetiny lidí odešly – abychom nebyli mezi těmi posledními, kteří ještě dojídají chlebíčky nebo slévají víno do jedné skleničky. Hlídáme si důstojnost. Dobrá pověst je důležitější než dobrá zábava.

Co když se to na večírku stane dámě a muž musí zachraňovat situaci?
Kvůli tomu ten muž na večírku je. To je jeden z hlavních důvodů, proč ženy chodí do společnosti v přítomnosti mužů. Muži se o ně musejí postarat. Muži je nejen chrání před nebezpečím, ale chrání je také před rizikem znemožnění se. Ať už se žena potřísní nebo to přežene s alkoholem. Zvláště na vysokých podpatcích se snadno pozná, když má žena dost. Je na muži, aby okamžitě rozhodl o evakuaci, nechal přistavit taxíka a ženu odvezl domů.

Související články

Další články