Básník a dramatik William Congreve kdysi řekl, volně přeloženo, že peklo je, oproti opovrhované ženě, procházkou růžovým sadem. A případ vražedkyně s bonboniérou, Cordelie Botkin, je toho důkazem.
Je to velmi těžké, když se láska změní v posedlost a posedlost v nenávist. Jakmile se dozvíte o tomto neobvyklém zločinu, který otřásl ve dvacátém století Amerikou, možná si rozmyslíte, zda si ještě někdy dáte čokoládu.
Aféra Cordelie Botkin
Cordelia Botkin se narodila v roce 1856 v Polk County v Missouri. O jejím mládí bychom moc informací nenašli, snad jen to, že se se svou rodinou přestěhovala do Kalifornie. A že se v osmnácti letech provdala za muže jménem Welcome Botkin. Manželský pár se usadil ve Stocktonu, kde žil relativně klidným životem. Welcome pracoval jako prodejce obilí, Cordelia zase zanedlouho po svatbě porodila syna Beverlyho.
Dlouho jim to ale nevydrželo. Cordelia se později odstěhovala do San Franciska. Její manžel ji finančně stále podporoval. V novém domově nezůstala dlouho sama. Seznámila se s Johnem Prestonem Dunningem, který byl velmi uznávaným reportérem v novinářské asociaci. Krátce před jejich seznámením byl také jmenován superintendantem kanceláře západní divize agentury.
Dokonce se i dobře oženil, a to s dcerou kongresmana Johnna Browna, Rebeccou. Narodila se jim také okouzlující dcera. Jenomže, když se objevila Cordelia, vše se rázem změnilo. Rebecca nebyla hloupá a věděla, že se něco děje, a tak odešla s dětmi k rodičům. Románek se ale začal brzy měnit v noční můru. Dunning začal pít a utrácet peníze na hazard. Nakonec ho vyhodili i z práce. Po čase se ale vzchopil, získal práci zpět a rozešel se s Cordelií. Oznámil jí, že se vrací k rodině, a navíc odjíždí pracovně na Kubu. Bral to jako vyřízenou věc. Cordelia ale byla opačného názoru.
Vražedná bonboniéra
Cordelia začala záhy plánovat pomstu. Nejprve ženě svého milence poslala řadu anonymních dopisů, kde popisovala dopodrobna jejich vztah. Později jí poslala balíček s bonboniérou, neboť věděla, že má ráda sladké. Byl v tom ale háček. Čokoláda byla otrávená. Manželka Dunninga se ale o sladkosti podělila i se svou sestrou a sousedkami. Všechny ženy skončily se silnými bolestmi břicha a zvracením.
Za dva dny paní Dunning a její sestra zemřely. Pitva prokázala, že šlo o otravu arsenem. Tehdy si začali zbylí členové rodiny dávat dvě a dvě dohromady. Byla jen otázka času, kdy se na Cordelii zaměří policie.
Dopadení žárlivé vražedkyně
Jakmile se Dunning dozvěděl o smrti své ženy, přijel domů. Z anonymních dopisů poznal, že jde o rukopis jeho bývalé milenky. Navíc potvrdil, že jí řekl o Rebeččině slabosti pro sladkosti. Vražda dcery kongresmana byla vážná věc, vyšetřování se tak ujaly nejvyšší šarže. Jakmile policie vystopovala obchod, odkud bonboniéra pocházela, započala s výslechy prodavaček. Ty potvrdily, že si u nich Cordelia skutečně koupila bonboniéru.
Vražedkyni identifikoval i drogista Frank Grey, u něhož si koupila arsen. Po zatčení stanula žena před soudem. Ten ji odsoudil k doživotnímu vězení. Zemřela v roce 1910. Její milenec Dunning zemřel o dva roky dříve. Neunesl pocit viny.
Patnáctiletá vražedkyně: Policie našla její tajný deník, nebylo to hezké čtení
Wikipedia.org: Cordelia Botkin
Historicmysteries.com: Bad Candy – Cordelia Botkin and the Chocolate Box Murders