V roce 1898 se v Americe narodil nejchytřejší muž, který kdy žil. Jmenoval se William James Sidis a jeho IQ se odhadovalo na 250 až 300 (100 je norma). Jaký byl jeho život?
Rodiče Williama Jamese Sidise Boris a Sarah byli sami inteligentní. Otec byl slavný psycholog, maminka zase známá lékařka. Některé zdroje uvádějí, že si tito ukrajinští přistěhovalci zvolili za nový domov New York, jiné zase, že Boston. Ať tak či onak, oba měli ze svého syna velkou radost a neváhali proto utrácet velké peníze za knihy a mapy, aby ho podpořili v jeho zájmu vzdělávat se. Bohužel ale ani jeden z nich netušil, jak nakonec jejich milované dítě skončí.
William James Sidis: Vskutku zázračné dítě
Když bylo Williamovi pouhých osmnáct měsíců, dokázal si již přečíst ke snídani The New York Times. V šesti letech se uměl dorozumět anglicky, francouzsky, německy, rusky, hebrejsky, turecky a arménsky. Dokonce vynalezl svůj vlastní dětský jazyk (který ale s přibývajícím věkem přestal používat).
V dospívání začal psát poezii, román a rovněž ústavu pro potencionální utopický stát. V devíti letech ho přijali na Harvard. Hodiny však mohl navštěvovat až od jedenácti let. Ještě jako student začal v roce 1910 přednášet matematickému klubu, a to na neuvěřitelně složité téma čtyřrozměrných těles. Přednáška byla pro většinu jeho vrstevníků nesrozumitelná, pro ty, kteří ji ale pochopili, se stala doslova zjevením. Není tak divu, že v šestnácti letech studium na univerzitě dokončil.
Bezkonkureční IQ Williama Jamese Sidise
O Williamově inteligenci se v průběhu let hodně spekulovalo. Veškeré záznamy o testování jeho IQ se ztratily, takže novodobí historici mohli vycházet pouze z dohadů. Průměrnému IQ odpovídá hodnota 100, nižší hodnota než 70 je považována za nestandardní. A cokoli nad se bere jako nadání. Albert Einstein měl IQ 160, Leonardo da Vinci 180 a Isaac Newton 190. William James Sidis měl odhadovanou výši IQ 250 až 300.
Navzdory své odlišnosti se snažil zapadnout do světa plného lidí, kteří mu nerozuměli. Po absolvování Harvardu řekl novinářům o své touze žít dokonalý život. Ten by se, v jeho případě, odehrával někde v ústraní. Nenáviděl davy. Krátkou dobu William James Sidis vyučoval matematiku v texaském Houstonu, odkud byl téměř ihned vyhnán částečně kvůli tomu, že byl mladší než jeho studenti.
Potupný konec velkého génia
V roce 1919 byl William zatčen na prvomájovém pochodu bostonskou policií. Za napadení policisty si vysloužil osmnáct měsíců za mřížemi. Vystřídal také řadu podřadných zaměstnání v naději, že konečně někde najde vytoužený klid. Jenomže když ho poznali, okamžitě skončil. Nenechali ho totiž pak ani chvíli o samotě.
Nakonec skončil jako obyčejný a nijak důležitý úředník. William James Sidis zemřel ve 46 letech na krvácení do mozku. Chudý, sám a konečně... zcela zapomenut.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: William James Sidis
Allthatsinteresting.com: William James Sidis Had An Off-The-Charts IQ – but He Died A Penniless Office Clerk