Vyzkoušeno na vlastní kůži: Nos odřený od rýmy ocení jednoduchou mastičku ze sušené majoránky

Vyzkoušeno na vlastní kůži: Nos odřený od rýmy ocení jednoduchou mastičku ze sušené majoránky
Zdroj: Lucie Daniel, Freepik/koláž Lifee
Z másla a sušené majoránky hravě vykouzlíte mastičku na odřený nos.Máslo s majoránkou rozpusťte ve vodní lázni.Směs nechte zchladnout a odležet do druhého dne.Po opětovném zahřátí mastičku přelijte do vhodné nádoby a nechte ji ztuhnout.+ 2 fotky+ 3 fotky

Časté smrkání při akutní rýmě způsobuje klaunský nos. Také je ten váš červený a podrážděný? Po vzoru našich babiček sáhněte mezi koření a z kravského másla a majoránky během chviličky umíchejte mastičku s regeneračními účinky.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 20. 02. 2024 14:00

Rýma a ucpaný nos k zimě tak nějak patří, neboť nachlazení a chřipka mají žně. Tenhle nejčastější zdravotní problém u dětí i dospělých je zánětlivým onemocněním nosní sliznice, za kterým stojí nejen viry a bakterie, ale i alergie. Léčba rýmy běžně trvá okolo týdne, ale v případě rýmy bakteriální to může být i déle. Co na ni pomáhá?

Babské rady na rýmu a uvolnění ucpaného nosu

Zvýšená sekrece hlenů, nucení ke kýchání a porucha nosního dýchání vyžaduje zvýšený příjem tekutin, stravu bohatou na vitaminy, zvlhčování vzduchu v místnosti a ty správné přírodní prostředky. Ulevte nosním dutinám a zarudlému nosu, účinky bramborového zábalu a domácí mastičky ze sušené majoránky vás nadchnou.

Zábal z bramborové kaše

Tlak a bolesti nosních dutin zvěstují zánět. Uvařte klasickou bramborovou kaši, ale bez másla, ředěnou jen mlékem. Horkou kaši dejte na starý ručník (nebo gázu) a tím nos obalte jako plastelínou. Kaše musí být skutečně horká. Nechte působit do zchladnutí, poté si klidně udělejte nový zábal.

Bramborová kaše se může přiložit i na hrudník, zklidňuje dýchací cesty, odstraňuje hleny a zmírňuje bolesti. Ostatně, není divu. Brambory patří k bohatým zdrojům bioaktivních sloučenin, které vykazují vlastnosti podporující zdraví, včetně antioxidační a protizánětlivé aktivity. Teď je na řadě klaunský nos.

Mastička ze sušené majoránky

Smíchejte drcenou sušenou majoránku (2 polévkové lžíce) s máslem (100 gramů) a směs za stálého míchání zahřejte ve vodní lázni až do rozpuštění. Polotovar na 24 hodin odložte stranou, druhý den jej znovu rozpusťte a propasírujte přes sítko. Mastičku přelijte do vhodné uzavíratelné dózy, nechte ji ztuhnout a následně potírejte postižená místa, která se velmi brzy zahojí.

Majoránka se v tradiční a lidové medicíně používá při různých onemocněních. Účinně působí při léčbě gastrointestinálních, očních, nosohltanových, respiračních, srdečních, revmatologických a neurologických potíží. Na pokožku má regenerační a zklidňující účinek a udržuje v ní vlhkost.

Mléčný tuk pleť promašťuje a je nosičem vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a také β-karotenu. Kyselina mléčná zase pomáhá vyhlazovat a zjemňovat drsnou nebo šupinatou pokožku.

Při rýmě pozor na výběr kapesníků

Dýchací cesty jste zklidnili a nos pravidelně mažete? Pak zbývá poslední krok – látkové kapesníky vyměňte za ty papírové, které jsou jemnější, a tudíž méně odírají podrážděnou kůži. Ideální jsou kapesníky bez parfemace a s obsahem pečujících látek, například eukalyptem, aloe vera či měsíčkem lékařským.

Redakční tip: Místo tradičního másla můžete použít máslo bambucké. Mastička se dá také vylepšit esenciálními oleji z borovice, jedle či smrku, jež od rýmy ulevují.

Zdroje informací:
ncbi.nlm.nih.gov
sciencedirect.com

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Související články

Další články