Jakmile byl spoluzakladatel Rolling Stones Brian Jones nalezen v roce 1969 mrtvý, začaly se šířit různé zvěsti. Skutečně nešťastnou náhodou utonul v bazénu, nebo mu někdo "pomohl"? Smrt sedmadvacetiletého kytaristy zůstává i po více než padesáti letech záhadou.
Briana Jonese našli ležet bezvládného na dně bazénu, který měl doma na farmě Cotchford v Hartfieldu v britském Sussexu. Existuje několik svědků, jejichž výpověď se shoduje se zjištěním koronera, tedy že muzikant utonul. Policie však tisku sdělila jinou verzi.
V celé kauze také hraje roli několik zvláštních náhod a nových poznatků od odborníků, kteří viděli úmrtní zprávu. A dokonce má být někde uloženo přiznání na smrtelné posteli, jejž učinil člověk dlouhodobě podezřelý z Brianovy vraždy.
Události vedoucí k záhadnému úmrtí Briana Jonese
Farmu Cotchford kdysi vlastnil Alan Alexander Milne, autor Medvídka Pú. Brian Jones dům koupil proto, aby unikl před neustálým pronásledováním ze strany policejního seržanta ze Scotland Yardu Normana Pilchera. Ten nesnášel popové a rockové hvězdy 60. let a často je zatýkal kvůli vykonstruovaným obviněním z držení marihuany.
Po několika soudních stáních si tak Brian mohl konečně na statku oddechnout. Tvrdé drogy už nebral, ale zdraví si nadále ničil nadměrným pitím a zneužíváním léků na předpis. Na konci jara 1969 musel odejít z kapely, na jejímž založení se podílel. Cotchford měl už navždy zůstat jeho domovem.
S rekonstrukcí sídla mu tehdy pomáhal jistý Frank Thorogood, který u muzikanta také bydlel. Jenomže místo toho, aby pracoval, jen se bavil. Mysleli si, že když dělá pro celebritu, bude to zábava. Když se Jones po pár dnech naštval, řekl Thorogoodovi, že mu nezaplatí ani za tu trošku, co udělal, dokud nemovitost neopustí. To bylo 2. července 1969.
Utopil se Brian Jones nešťastnou náhodou?
Sanitka přijela na Jonesovu farmu těsně po půlnoci 3. července. A právě její osazenstvo a svědci, jimiž byli vedle Thorogooda ještě Brianova přítelkyně Anna Wohlin a přítelkyně manažera Rolling Stones Janet Lawson, se shodují s koronerem. Kytarista měl vodu v plicích, což odpovídá utonutí.
Tento závěr byl později změněn na "smrt nešťastnou náhodou": muzikant měl totiž v krvi hladinu alkoholu odpovídající třem pivům. Jenomže teorie náhodného utonutí v důsledku intoxikace poněkud pokulhává, když si uvědomíme, že Jones byl skvělý plavec s vysokou tolerancí vůči alkoholu.
V dokumentu Rolling Stones: Život a smrt Briana Jonese se biologové podívali na pitevní zprávu a došli k závěru, že vzhledem k tlaku na tkáň a srdce šlo o vraždu. A pak jsou zde policie a média. Ti se muzikantovo úmrtí snažili použít jako varování před moderním způsobem života a zneužívání alkoholu a drog.
Vývoj případu Briana Jonese v následujících letech
Policie zahájila a uzavřela vyšetřování smrti Briana Jonese celkem třikrát (naposledy v roce 2009). Mezi hlavní podezřelé z vraždy patřil Frank Thorogood. Když ho ale chtěla policie obvinit, dostala z nejvyšších míst stopku. Thorogood se pak měl v roce 1993 na smrtelné posteli ke všemu přiznat, nikde se o tom ale nedochoval žádný záznam.
Dnes už jsou všichni aktéři onoho večera mrtví. Nikdy se tak nedozvíme pravdu. Třeba proč měl Thorogood poraněné zápěstí. A co aktivní policista Pilcher? Ten po hudebníkově smrti zařadil zpátečku. Prý šli spíše po drogových dealerech než uživatelích. Každopádně jen údajně plnil to, co mu nařídili. Ať tak či onak, Brian Jones se zařadil mezi členy Klubu 27, tedy umělce, kteří za záhadných okolností umřeli ve věku 27 let.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Brian Jones
Allthatsinteresting.com: Why Rolling Stones Guitarist Brian Jones' Death Remains A Mystery After More Than 50 Years
Americansongwriter.com: The Mystery Surrounding the 1969 Death of Rolling Stones Guitarist and Founder Brian Jones