Zásadový Martin Růžek: Nepodepsal Antichartu a titul národního umělce hodil komunistům na hlavu

Zásadový Martin Růžek: Nepodepsal Antichartu a titul národního umělce hodil komunistům na hlavu
Zdroj: Profimedia

Martin Růžek patřil mezi naše nejvýraznější herce. Proto mu třeba role krále Kazisvěta z pohádky Princezna se zlatou hvězdou vynesla nemalou, byť v některých ohledech i zápornou, popularitu. Byl to také velmi zásadový muž, který se vždy přiklonil na tu správnou stranu. Závěr života ale bohužel protrpěl v bolestech.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 06. 2024 11:00

Martin Růžek, vlastním jménem Erhard Martin (23. 9. 1918 až 18. 12. 1995) byl herec, dlouholetý člen Národního divadla a divadelní režisér. Poslední profesi se věnoval na počátku své kariéry.

Pomáhal parašutistům

Jeho úplně první rolí byl vousatý trpaslík v představení v mateřské školce. Po smrti otce v roce 1929 se rodina přestěhovala z rodného Červeného Kostelce do Hradce Králové. Po čtyřech letech ale odešli do Prahy, kde Erhard nastoupil na reálné gymnázium. Odtud vedly jeho kroky na konzervatoř, kde ale neuspěl. Po maturitě v roce 1938 se tak raději přihlásil na studium lesního inženýrství. Tam ale vydržel jen pouhý rok. Nacisté totiž uzavřeli všechny vysoké školy.

Okupantů se svastikou se ale nezalekl. Po atentátu na Heydricha pomáhal shánět pro parašutisty přikrývky. Pracovně se herectví věnoval jen jako ochotník. Na živobytí si vydělával jako číšník či úředník magistrátu. Po uzavření divadel si také vyzkoušel práci v průmyslu.

Jméno Martin Růžek si nejprve zvolil jako umělecký pseudonym. Později se ale legálně nechal přejmenovat. Martin po otci a Růžek po strýci Otmarovi, štábním kapitánovi, který byl Němci popraven 1. října 1941 v rámci takzvané první heydrichiády, k níž došlo těsně po příjezdu zastupujícího říšského protektora do Prahy.

Cenu Martin Růžek vrátil

Herec Martin Růžek se politicky klonil k levici. Od roku 1962 byl členem komunistické strany. S příchodem vojsk Varšavské smlouvy své rozhodnutí ale přehodnotil. S invazí rozhodně nesouhlasil, a tak ze strany vystoupil. Dokonce odmítl podepsat Antichartu, což nebylo u slavných herců zrovna standardní chování. Přesto dostal hned další rok ocenění národní umělec. To ale soudruhům při sametové revoluci vrátil.

Po mrtvici to šlo z kopce

Martina Růžka stihla mrtvice krátce poté, co dotočil historický film V erbu lvice. Po probuzení zjistil, že má velmi omezenou pohyblivost. Navíc ho deptalo prostředí léčebny dlouhodobě nemocných. A aby toho nebylo málo, přidaly se ještě další operace, které už jeho tělo nevydrželo.

V hospitalizaci nakonec strávil devatenáct měsíců. Zemřel šest dní před Štědrým večerem 1995. Dožil se 77 let.

Na film Poslední propadne peklu s Martinem Růžkem se můžete podívat 29. června ve 14:45 na FTV Prima.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Martin Růžek
Reflex.cz: Exceloval jako král Kazisvět, cirkusák Carlo Humberto nebo fanatický jezuita Koniáš. Před sto lety se narodil herec Martin Růžek
Blesk.cz: Král Kazisvět Martin Růžek z Princezny se zlatou hvězdou - 19 měsíců trpěl na lůžku

Uzlinka z Pelíšků nám prozradila, jak se chystá na roli maminky: Stihnu porodit před čtyřicítkou, říká Silvie Maryško

Uzlinka z Pelíšků nám prozradila, jak se chystá na roli maminky: Stihnu porodit před čtyřicítkou, říká Silvie Maryško

Související články

Další články