Za horečku považujeme vzestup tělesné teploty dítěte nad 38 stupňů a za zvýšenou teplotu pak hodnoty mezi 37 a 38 stupni Celsia. Vysoká horečka je nad 40 stupňů a ta, pokud trvá několik dní, může dítě klidně ohrozit i na životě.
Horečka je prvním příznakem řady onemocnění. U dětí jde většinou o virovou nebo bakteriální infekci. Teplota vašemu dítěti ale může stoupnout i při otravě, úrazu hlavy nebo třeba přehřátí organismu.
Co je horečka
Když dítě dostane horečku, je to pro nás upozornění, že v organismu probíhá nějaký zánět a tělo se mu snaží samo bránit. Jde o reakci mozku na uvolnění látek, takzvaných pyrogenů, do krve.
Projevy horečky
Horečka se projevuje třesavkou, zimnicí, zrychleným pulzem, zarudnutím v obličeji, celkovou únavou a vyčerpaností. Děti také nemají chuť k jídlu, odmítají ale i tekutiny, bolí je hlava a často i bříško. Při rychlých pohybech či prudkých změnách polohy mohou klidně i zvracet.
Měření horečky
Malým dětem měříme teplotu v konečníku a nezapomeneme pak odečíst půl stupeň, větším vložíme teploměr do podpaží. V těchto případech se nedoporučují bezdotykové teploměry, jsou totiž dost často nepřesné, což u nemocného dítěte jistě nechcete riskovat.
Ošetřování dítěte s horečkou
Pokud máte potvrzeno, že má vaše dítě horečku, dbejte na to, aby mělo dostatečný příjem tekutin a dostávalo léky na její snížení. Ty působí přibližně za půl hodiny a maximálního účinku dosahují přibližně dvě hodiny po užití. Léky současně působí proti bolesti. Kojencům jsou podávány většinou formou čípků a větším dětem formou sirupů či kapek. Těm největším lze dát i tablety.
Dva druhy léků
Léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol) podávejte dle instrukcí na příbalovém letáku a pokud ho náhodou nemáte, nikdy nepřekračujte denní dávku 50 mg/kg/den. Dávky musí být rozděleny do čtyř etap po šesti hodinách. Druhou skupinou jsou léky obsahující ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen). Ty mají také svá pravidla a jejich maximální denní dávka je 30 mg/kg/den rozdělená do třech dávek po osmi hodinách.
Nikdy nepodceňovat
Pokud trvá horečka i po podávání výše zmíněných léků déle než dva dny, rozhodně jděte k lékaři, aby zjistil její příčinu a zahájil optimální léčbu. Nikdy nepodávejte dětem léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin), mohly by jim poškodit játra.
NA TO, JAK VYLÉČIT RÝMU A NACHLAZENÍ POMOCÍ BABSKÝCH RAD, SE PODÍVEJTE DO GALERIE: