Této rostlině se také říká teplomilný rarášek, mexický eukalyptus či kubánské oregano. Její původní domovinou je Austrálie a Afrika. Když si lístek rýmovníku promnete jemně mezi prsty a přičichnete, krásně si uvolníte nos.
Rýmovník je jedlá léčivá bylina, kterou můžeme využít jako léčivku i koření a v neposlední řadě jako pokojovou rostlinu. V posledních letech obliba rýmovníku stále stoupá. Když ho umíte správně používat, pomůže vám s nejedním neduhem.
Účinky rýmovníku
Pokud vás trápí rýma, je ideální promnout lístky mezi prsty a čichnout si, skvěle si tak uvolníte dýchací cesty. Abyste skutečně pocítili úlevu, tento postup praktikujte dvakrát až třikrát denně. Přináší úlevu při zánětu dýchacích cest, nachlazení i bolestech krku. Pomáhá zatočit i s bolestí hlavy. Urychluje hojení popálenin a drobných ran. Potlačuje stres, úzkosti a deprese. Snižuje vysoký tlak i cholesterol. V neposlední řadě pomáhá při jaterních chorobách a problémech s ledvinovými a žlučovými kameny.
Sirup mírní kašel i migrénu
Sirup z rýmovníku tlumí kašel a uvolňuje nosní dutiny, je skvělý i při migréně nebo horečce. V lednici vydrží několik týdnů až měsíců. Rýmovníkovým sirupem si můžete dochucovat ovocný či bylinkový čaj.
Suroviny: Na jeho přípravu potřebujete 40 lístků rýmovníku, litr vody, jeden citrón, jeden pomeranč a kilo cukru krupice.
Postup: Listy rýmovníku omyjte a vložte do hrnce. Pomeranč oloupejte a nakrájejte na kolečka, z citronu okrájejte kůru a také nakrájejte na kolečka. Oba citrusy vložte k listům do hrnce. Směs v hrnci přelijte vřelou vodou, přiklopte poklicí a nechte 48 hodin stát při pokojové teplotě. Po dvou dnech směs přes plátýnko přeceďte a pořádně vymačkejte. Do nálevu nasypte všechen cukr a postavte na plotnu. Za občasného promíchání přiveďte k varu a pak ztlumte, aby se směs nevařila příliš prudce, ale spíš jen stoupaly bublinky ode dna. Vařte asi 1 hodinu, dokud směs není zredukovaná asi o třetinu – v tuto chvíli by měla i zhoustnout do podoby sirupu. Ještě horký sirup slijte do vysterilizovaných lahví, uzavřete a skladujte v chladu.
Čaj na nachlazení
Listy rýmovníku obsahují vitamín A, C a E a navíc mají protizánětlivé účinky. Čaj vyrobíte jednoduše tak, že pět lístků rýmovníků umyjete, přelijete převařenou vodou a osladíte medem.
Ostatní účinky
Rýmovník pomáhá díky svým skvělým dezinfekčním vlastnostem hojit rány. Použít můžete vymačkanou šťávu z listů nebo nálev, který připravíte převařením listů. Nálevem pak můžete dezinfikovat rány, odřeniny, štípnutí hmyzem, ekzém i spáleniny.
NA DESET BABSKÝCH RAD, JAK NA CHŘIPKU A NACHLAZENÍ, SE PODÍVEJTE DO GALERIE: