Zmizení nizozemských studentek 1. dubna 2014 bohužel nebyl Apríl: Zbyly po nich jen děsivé fotografie

Lisanne Froon a Kris Kremers
Zdroj: Profimedia

Byl první dubnový den roku 2014 a dvě studentky z Nizozemí, Kris Kremers a Lisanne Froon, se rozhodly, že vezmou na procházku psa jejich hostitelské rodiny ve středoamerické Panamě. Procházku malebnými lesy okolo stratovulkánu Baru v panamské Boquetě plánovaly už dlouho.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 04. 2025 16:00

Turistika, dobrovolnictví, místní řemesla, umění a španělština. Tomu všemu se chtěly obě mladé ženy při pobytu v Panamě věnovat. Jenomže se po nich slehla zem, a jak vidno, o aprílový žert v jejích případě rozhodně nešlo.

Nález modrého batohu po 10 týdnech

Ten den se měly studentky setkat nejprve se dvěma Holanďany na obědě a poté se vydat do nedaleké vesnice. Den by pak zakončily u již zmíněného stratovulkánu. Odešly v jedenáct dopoledne, vrátit se měly k večeru. Před domem se však poté ozval jen štěkot psa. Dívky nebyly nikde k nalezení a hostitelská rodina se rozhodla nejprve porozhlédnout po okolí. V případě neúspěchu by ráno zašli na policii, což nakonec také museli udělat.

Nejprve se dívky vydalo hledat letadlo, poté prohledali vesnici i nedaleké zalesněné oblasti. Den plynul za dnem a nenašla se ani jedna stopa. Rodiny studentek poté, co se o tom dozvěděly, se rozhodly odletět do Panamy s nizozemskými detektivy, kteří začali, spolu s místní policií a psy, pročesávat další lesy. Ale ani po týdnu se nic nenašlo. K prvnímu zvratu došlo až po deseti týdnech: Jedna žena objevila v rýžovém poli podél břehu řeky modrý batoh, v němž byly dva páry slunečních brýlí, 83 dolarů v hotovosti, pas Lisanne Froon, lahev s vodou a dvě podprsenky. Kromě toho tam byl ještě Lisannin fotoaparát a mobilní telefony obou žen.

Děsivé snímky z fotoaparátu

Po prozkoumání foťáku a telefonů bylo zjištěno, že mobily byly v provozu ještě deset dní poté, co studentky zmizely. Během prvních čtyř dnů se pokoušely 77krát volat policii, a to jak prostřednictvím čísla 112, tak i tísňové linky v Nizozemí a v Panamě, tam to bylo 911. Kvůli hustým lesům vyšel pouze jeden pokus o hovor, trval však jen dvě sekundy, než opět vypadl signál.

A co fotoaparát? První várka byly klasické fotky z túry, pořízené 1. dubna 2014. Další sada fotek vznikla 8. dubna mezi 1. a 4. hodinou ranní. Byly na nich věci zmizelých studentek, rozložené na kamenech. Obyčejné věci. Pak ale přišlo to děsivé - dvě podivné hromady navršené hlíny a snímek zadní části hlavy Kris Kremers, které ze spánku vytékala krev. U nedaleké řeky bylo rovněž objeveno úhledně složené oblečení Kris. O dva měsíce později došlo k dalšímu, tentokrát nejhoršímu objevu: Ve stejné oblasti byla nalezena pánevní kost a bota, ve které bylo uříznuté chodidlo. Brzy poté se našly další kosti, a to obou žen. Zdálo se, že se rozkládají přirozeným způsobem... Jenomže Krisiny kosti byly na pohled bílé, jako by vybělené.

Smrt studentek zůstala nevyřešená

Policie vyslýchala místní obyvatele, turistické průvodce i samotné turisty - prostě všechny osoby, které se v době jejích zmizení v dané lokalitě vyskytovaly. Nic jiného se ale kromě záznamů hovorů z mobilů a fotografií nepodařilo získat. Dokonce nebylo možné ani určit příčinu smrti. Dodnes tak záhadné zmizení a ještě záhadnější smrt Kris Kremers a Lisanne Froon zůstávají zařazeny ve složce „nevyřešené“.

Zdroje informací:
Wikipedia.org:Deaths of Kris Kremers and Lisanne Froon
Allthatsinteresting.com: Inside The Final Days Of Kris Kremers And Lisanne Froon And The Eerie Photos They Left Behind

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Související články

Další články