Předávání Oscarů by mělo probíhat sofistikovaným způsobem. Přece jenom jde o velmi slavnostní ceremoniál, který probíhá již od roku 1929. Přesto během jeho historie došlo hned k několika kontroverzním situacím. Podívejme se tak spolu na ty největší trapasy ze všech.
Oscar, také Cena Akademie, je každoročně udělován americkou Akademií filmového umění a věd. Jde o nejprestižnější filmovou cenu, přestože se týká hlavně americké produkce. Je to jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí v Hollywoodu, která se odehrává v losangeleském Dolby Theatre.
Bojkotovaný Občan Kane
Film Občan Kane je považován za jeden z nejlepších snímků všech dob. O tom svědčí i fakt, že se držel dlouhých padesát let na vrcholu žebříčku nejlepších filmových děl Sight and Sound. Bylo to něco nového. Příběh byl postaven na vzestupu a pádu vydavatelského magnáta Williama Randoplha Hearsta a byl plný kritiky kapitalistických struktur.
Jenomže "hlavní hrdina" snímku byl ještě naživu a rozhodně se mu tento počin nelíbil. Snažil se tak film ze všech sil potopit. Podařilo se mu ho téměř stáhnout z distribuce, navíc se v tisku objevovaly útoky na tvůrce Občana Kanea. A když se při nějaké slavnostní události zmínil název filmu, lidé začali nesouhlasně pískat. Z devíti nominací tak nakonec Občan získal jen jednu, a to za scénář.
Nedočkavý Frank Capra
Frank Capra sice získal tři sošky za režii, v roce 1933 by se ale, dle jeho vlastních slov, raději zahrabal hluboko pod zem. Tehdejší moderátor Will Rogers zavolal na jeviště "Franka", aniž by zmínil i jeho příjmení. Capra tak sebejistě vstal a kráčel vstříc pódiu. Když se pak se širokým úsměvem otočil k publiku, zjistil, že reflektor míří na jiného režiséra - Franka Lloyda. Raději se tak s rudými tvářemi vrátil na své místo v hledišti.
Producentka Jan Chapman pohřbena zaživa
Děvětaosmdesátý ročník Oscarů byl docela plný překlepů a jeden z nich dokonce prošel bez povšimnutí. Během části ceremoniálu, kde se vzpomíná na již zesnulé kolegy, se u fotografie jedné z neujznávanějších světových kostymérek Janet Patterson objevil i snímek australské producentky Jan Chapman, která byla v té době živá a zdravá. Ihned se tak proti tomu ohradila. Bylo to totiž ještě horší v tom, že obě pojilo dlouholeté přátelství.
Remíza Katherine Hepburn a Barbry Streisand
Katherine Hepburn měla za sebou již hodně filmů a ikonických rolí. Barbra Streisand byla zase v roce 1969 úplným nováčkem. Když tak Ingrid Bergman otevřela obálku se jménem vítěze v kategorii Nejlepší herečka, nedokázala skrýt své překvapení. Streisand i Hepburn získaly po 3030 hlasů, cenu tak měly získat obě. Převzít si ji přišla jen Streisand, Hepburn Oscary vždy odmítala, prý je to cena na nic.
Nemrava na pódiu s Elizabeth Taylor
Viděli jste někdy, jak třeba během sportovního zápasu proběhne přes hřiště nějaký naháč? Totéž se událo v roce 1974 na udílení Oscarů. To se zrovna chystal britský herec a voják David Niven uvést slavnou Elizabeth Taylor, když přes jeviště proběhl nahý muž. Oním nudistou byl Robert Opel, aktivista a majitel úspěšné umělecké galerie. Mělo jít o součást antikonformního vystoupení.
Opel se nejdříve připlížil za Nivena a pak vyběhl, přičemž prsty udělal znamení míru. Niven to naštěstí zvládl s anglickou grácií a důvtipem. Opel nebyl překvapivě z ničeho obviněn a své vystoupení zopakoval ještě na několika dalších akcích.
Na další oscarová faux pas se podívejte do naší galerie.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Academy Awards
Screenrant.com: 10 Biggest Oscar Controversies Of All Time