85 let od prvního dílu Rychlých šípů aneb Jak došlo k odhalení, že jde o pražskou partu

Rychlé šípy
Zdroj: KAREL KOPÁČ/CNC/Profimedia
Autor nesmrtelných Rychlých šípů, Jaroslav Foglar.Rychlé šípy se poprvé objevily 17. prosince 1938 na zadní straně časopisu Mladý hlasatel.Ježek v kleci. Snad nejznámější příběh Rychlých šípů.Výstava věnována Rychlým šípům (2003).+ 2 fotky+ 3 fotky

Datum 17. prosince 1938 je důležité pro všechny milovníky dobrodružných komiksových příběhů. Přesně před 85 lety totiž vyšel první díl Rychlých šípů, a to na zadní straně časopisu Mladý hlasatel. My se tak, díky této příležitosti, podíváme na pozadí vzniku tohoto legendárního díla, jak to bylo se Stínadly a proč se ani tento, na pohled nevinný, příběh nevyhnul kontroverzi.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 12. 2023 16:00

Rychlé šípy je název chlapecké pětičlenné party, která vystupuje v knihách a komiksech spisovatele Jaroslava Foglara. Měla to být alternativa ke skautingu.

Dříve Černí jezdci, pak Rychlé šípy

Jaroslav Foglar vytvořil Rychlé šípy, jejichž původní název zněl Černí jezdci, se záměrem nabídnout mladým čtenářům poučný, ale také i zábavný kreslený seriál. Původně se počítalo s omezeným počtem dílů, rychle rostoucí popularita však toto rozhodnutí změnila.

Foglar po celý svůj život zarputile odmítal prozradit, zda členové Rychlých šípů skutečně existovali, tedy jinými slovy, zda čerpal ze života skutečných osob. Mnohdy onu auru tajemna, vznášející se nad jeho dílem, i přiživoval, aby zájem o Šípy neupadl. Občas ale došlo na to, že vypustil nějakou informaci, která se asi "neměla" dostat na veřejnost. Třeba že tento pětičlenný legendární klub existoval v Praze.

Nepopiratelný výchovný charakter Rychlých šípů

Rychlé šípy nebyly nikdy začleněny do žádné mládežnické organizace, to ale neznamenalo, že jejich dobrodružství neměla výchovný charakter. Na konci příběhů bylo možné najít rady typu "nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík", což přímo nabádalo ke zdravému životnímu stylu. To ale nebylo zdaleka vše. Vyzdvihováno bylo i čestné chování, pomáhání slabším a vystupování proti bezpráví. Ne vždy se ale hrálo na vážnou notu. Některé díly byly ryze komické. Mezi ty patřila snaha chytit na dvoře pašíka či jízda na pětikole.

Dobová politika ovlivňovala Rychlé šípy

Ani Rychlé šípy se nevyhnuly pletkám s dobovou politikou. Někdy se i Mirek Dušín zachoval nečestně či porušil zákon. A nechyběly ani kontroverzní situace, které do značné míry ovlivnil aktuální politický směr v zemi. Kupříkladu po druhé světové válce, kdy začali Československo pomalu ovládat komunisté, se snažil Foglar své hrdiny zachránit tím, že je vyslal na stavby mládeže, což byl ideologický název pro obyčejné stavby, na nichž se dobrovolně podílela uvědomělá mládež.

Jak to bylo se Stínadly...

Každého čtenáře a fanouška Rychlých šípů určitě nenechala chladným Stínadla, část Prahy plná temných zákoutí, uliček a plácků. Samozřejmě, že se na ně Foglara ptala spousta novinářů, on však jejich pravou polohu nikdy neprozradil. Pokud by tak učinil, ztratila by Stínadla své nezaměnitelné kouzlo.

Nicméně, ti, kteří po nich pátrali, skončili nejčastěji na Starém Městě, v okolí kostela svatého Haštala a Anežského kláštera. Je to ale skutečně správná lokalita?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jaroslav Foglar
Wikipedia.org: Rychlé šípy
Kudyznudy.cz: 7 věcí, které nevíte o... Foglarových Rychlých šípech

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články