Aktivistka Rachel Corrie: Snahu o záchranu domova svých přátel zaplatila vlastním mladým životem

Rachel Corrie
Zdroj: Profimedia

Jednoho jarního dne roku 2003 měla mladá Američanka jménem Rachel Corrie v plánu, že se s v oranžové vestě a s tlampačem v ruce vydá za svými přáteli do pásma Gazy, kde probíhaly protesty aktivistů proti záměru Izraelců zdemolovat palestinské domy. Nebyla to její první zkušenost v roli "lidského štítu". Tentokrát to ale skončilo tragédií.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 01. 2025 11:00

Rachel Corrie se narodila v dubnu roku 1979 rodičům Cindy a Craigovi, kteří žili v Olympii ve Washingtonu. Šlo o průměrnou rodinu ze střední třídy. Rachel se však začala již v raném věku zajímat o celosvětové problémy, což naznačovalo, že se bude tak trochu vymykat.

Aktivistkou od dětství a rozhodnutí o cestě

V pouhých deseti letech napsala a vydala prohlášení o hladu, který na světě trápí miliony lidí. "Musíme pochopit, že chudí jsou všude kolem nás a my je ignorujeme," napsala mimo jiné. "Lidé třetího světa myslí, pečují, usmívají se a pláčou stejně jako my. Nejsou to 'oni'. Jsme to my".

Její zájem o aktivismus se prohloubil na Evergreen State College, kde se připojila k organizaci Olympians for Peace and Solidarity, kterou vedli Palestinci. Jejím cílem bylo zhatit počínání izraelské armády v Gaze a na Západním břehu nenásilnými způsoby. V posledním ročníku studia se Rachel Corrie rozhodla, že tam pojedete také. Na vlastní oči pak viděla, jak Izraelci demolují palestinské domy kvůli tomu, že se v nich prý schovávají militantní jednotky, které na ně poté střílí. A nejen to. Mnohdy docházelo k vraždění nevinných lidí, včetně dětí.

Rachel Corrie chtěla zastavit buldozer vlastním tělem

V onen osudný den, 16. března 2003, chtěla Rachel ochránit dům rodiny Nasrállových. Měla k tomu osobní důvod, celou dobu u nich bydlela. Jakmile se v dálce objevil buldozer, stoupla si před jejich dům a očekávala, že se stroj brzy zastaví. Jenomže se tak nestalo. Jakmile se začala země otřásat pod těžkými pásy, ztratila rovnováhu a padla na kolena. Přesto ji bylo stále vidět. Měla na sobě oranžovou vestu.

Další aktivisté se snažili máváním a křikem těžký stroj zastavit, řidič jim ale nevěnoval žádnou pozornost. Prostě jen pokračoval dál. Jakmile ji přejel, otočil se a projel přes její tělo ještě jednou. Nebylo možné jí pomoci a na následky zranění zemřela. Její hrdinství ale nebylo zapomenuto.

Mučednice Rachel a nadace na její památku

Z Racheliny smrti obvinili aktivisté i její rodina izraelské jednotky. Ty ale vinu odmítaly. Mělo jít o nehodu. Corrie navíc podle nich nezajel stroj, ale zasypaly ji trosky, které na ni buldozer nahrnul. Rodina se ale nevzdala a obvinila výrobce techniky z toho, že věděl, že jeho buldozery budou využity k nelegálním účelům. To bylo zamítnuto, stejně jako další pokusy.

Nic z toho ale nezastavilo její přívržence v tom, aby z ní udělali mučednici. V roce 2003 také vznikla nadace Rachel Corrie Fundation For Peace and Justice. "Rachel byla naplněná láskou a smyslem pro povinnost vůči druhým lidem. Svůj život tak položila ve snaze je ochránit," dodal její otec.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Rachel Corrie
Allthatsinteresting.com: The Tragic Story Of Rachel Corrie, The 23-Year-Old Activist Who Was Crushed By A Bulldozer In Gaza

Petra Černocká dceru Báru v osmnácti vystěhovala a byl to nejlepší nápad: Pochopila jsem, že musí z domu

Petra Černocká dceru Báru v osmnácti vystěhovala a byl to nejlepší nápad: Pochopila jsem, že musí z domu

Související články

Další články