Americký prezident James Garfield si nejprve muže s pistolí nevšiml. K atentátu došlo, když 2. července 1881 kráčel ke svému vlaku na nádraží ve Washingtonu zabrán do vážného rozhovoru s ministrem zahraničí. Příhodné situace využil devětatřicetiletý právník Charles Guiteau, který na něho namířil svou pistoli ráže .44 s rukojetí ze slonoviny a vystřelil.
První kulka trefila Garfielda do lokte, druhá do zad. "Jsem mrtev," vykřikl prezident, zatímco se lidé sbíhali k útočníkovi. Neměl pravdu. Čekaly ho ještě dva útrpné měsíce života. A kým byl muž, který později tvrdil, že prezidenta nezabil on, ale infekce?
Konfliktní muž mnoha profesí
Charles Julius Guiteau, narozený 8. září 1841 ve Freeportu v Illinois, strávil většinu svého života stěhováním a střídáním zaměstnání. Pracoval jako kazatel, právník i vymahač. A když se dostal do New Yorku, stal se členem utopické náboženské komunity. To pak v roce 1880 skončilo naprostým odcizením od rodiny. Otec si o něm myslel, že je posedlý ďáblem, sestra nad ním zlomila hůl, když jí vyhrožoval sekerou. Charlesovi to bylo jedno. Měl své společenství a nově Republikánskou stranu.
Poté, co napsal a pronesl projev na podporu Garfielda, uvěřil tomu, že mu pomohl vyhrát volby. A za to žádal odměnu. Napsal mu tak dopis, kde chtěl nejdříve post velvyslance v Rakousku, poté v Paříži. Když se nedočkal odpovědi, cítil se zrazen. Začal tak, jako odvetu, plánovat prezidentovu vraždu. Prý pro dobro země.
Atentát na prezidenta Garfielda
Poprvé se ho snažil zastřelit v dubnu 1881, vždy ale ztratil kuráž. Musel nejprve "zatvrdit" své srdce a zbavit se sentimentu. A to mu trvalo přesně do 2. července 1881. Následná léčba prezidenta byla jeden velký horor. Lékaři do něj totiž doslova šťouchali nedezinfikovanýma rukama i nářadím. Nakonec přišly na řadu klystýry z hovězího vývaru. Ty ho bezesporu přivedly do hrobu. Zemřel 19. září 1881.
Proces a poprava Charlese Guiteaua
Charles Guiteau se rozhodně nehodlal vzdát bez boje a u soudu zahájil vskutku ohnivou obranu. Tvrdil, že prezidentova smrt byla Božím činem. Takže by měl být osvobozen. Na vině byli lékaři. To byla sice pravda, ale na porotu to nezapůsobilo. A tak to ještě zkusil uhrát na nepříčetnost. To také nevyšlo a byl odsouzen k trestu smrti. Oběsili ho 30. července 1882, rok po jeho atentátu.
Následná pitva Guiteauova těla prokázala, že měl syfilis. Tím ale nebyla zodpovězena otázka, zda jeho motivem byla skutečně msta, či něco jiného. V současné době se věří, že trpěl schizofrenií. Jeho mozek je dnes uložen v Mütterově muzeu, lebka zase v Národním muzeu zdraví a medicíny. Díky tomu se na jeho čin nikdy nezapomene.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Charles J. Guiteau
Allthatsinteresting.com: The Chilling Story Of Charles Guiteau, The Man Who Assassinated President James Garfield