Kašel patří k nejčastějším příznakům běžného nachlazení. Čím ho tlumily naše babičky? Tyhle přírodní, běžně dostupné a levné léky ve své kuchyni určitě najdete.
Ačkoli lidová moudrost považuje kašel za vážné předurčení nemoci, ve skutečnosti se jím vylučuje hlen a cizí částice z dýchacího traktu. Běžně se rozděluje na vlhký a suchý.
Vlhký kašel, který se spojuje s nachlazením, bolestí hlavy a teplotou, by se neměl potlačovat, naopak je důležité vykašlávat co nejvíce. Ten suchý, jenž je často příznakem nějakého respiračního onemocnění (zánětu dýchacích cest, alergie a astmatu), je na rozdíl od toho vlhkého lepší spíše tlumit. Nechcete tělo zbytečně zatěžovat chemií? Pak vsaďte na rady našich babiček.
Zázračná moc cibule
Nastrouhejte cibuli, tu přes čisté plátýnko nebo utěrku vymačkejte, získanou šťávu přislaďte cukrem a medicínu užívejte po lžičkách. Nebo nasekanou cibuli, která díky rostlinným sloučeninám (flavonoidům), jako je kvercetin a kempferol, vykazuje antioxidační a protizánětlivé účinky, smíchejte s medem a nechte alespoň 24 hodin odstát. Podávejte několikrát denně jednu lžičku. Je vám štiplavost cibule nepříjemná? Sáhněte po dalším osvědčeném přírodním léku – tymiánu.
Tymián dezinfikuje a usnadňuje odkašlávání
Tymián není jen kulinářskou pochoutkou, ale také pomáhá v boji proti infekcím. Obsahuje sloučeniny, které potírají viry, bakterie, a dokonce i houby. A protože dokáže uklidnit hladké svalstvo, jež se účastní křečí, je skvělý zejména na odkašlávání hlenu u vlhkého kašle. Navíc se dá použít různými způsoby a v kombinaci s jinými bylinami.
Jednu čajovou lžičku tymiánu v sušeném stavu přelijte šálkem horké vody, nechte asi 10 minut louhovat, poté přeceďte. Pro zvýšení účinku můžete po vychladnutí do čaje přimíchat med a citron.
Inhalace: Zapomenutá metoda pro léčbu kašle i rýmy
Do zbraně lze ovšem povolat i tymiánový esenciální olej. Asi tak dva litry vody v hrnci přiveďte k varu, hrnec odstavte ze zdroje tepla a položte ho na utěrku na kuchyňském stole. Do vody přidejte tři až čtyři kapky tymiánové esence, hlavu si zakryjte ručníkem a inhalujte páru. Několikrát se středně až zhluboka nadechněte a alespoň část času dýchejte nosem. Opakujte tak často, jak je potřeba.
Kdy zajít k lékaři?
Pokud je kašel kratší než tři týdny, je označen jako akutní. Trvá-li tři až osm týdnů, považuje se za subakutní (méně prudký než akutní). Po osmi týdnech už se jedná o chronický stav. V případě, kdy neustává ani po dvou až maximálně třech týdnech nebo ho doprovází pískání, dušnost, vykašlávání krve, bolest na hrudi, zvracení, malátnost či teploty, určitě navštivte lékaře. Přetrvávající stavy nebo těžké záchvaty mohou poukazovat na mnohá závažná onemocnění, například bronchiální astma, vleklou infekci dutin či nosohltanu.
Zdroje informací:
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8452398/
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493221/