Během druhé světové války muselo mnoho lidí, uvězněných v nacistických koncentračních táborech, zuby nehty bojovat o svůj holý život. Stejně jako slavný boxer Harry Haft, který se musel utkat s jinými vězni, aby pobavil bezcitné dozorce.
Harry se dostal do tábora jako teenager. Každou neděli ho v Osvětimi čekala rozhodující bitva. Pokud by prohrál, šel by okamžitě na popravu. Vyhrával, ale zároveň to pro něho byla prohra. Nedokázal totiž zachránit život svému "vyzývateli" (spoluvězni). Po válce se rozhodl box vyzkoušet na profesionální úrovni. Trauma z koncentráku ho ale provázelo po celý zbytek života.
Vyměnil si místo s bratrem
Harry Haft se narodil jako Herschel neboli Hertzka Haft 28. července 1925 v Polsku jako nejmladší z osmi sourozenců. Už jako dítě pocítil na vlastní kůži antisemitismus. Ve škole čelil mnoha diskriminačním útokům. Jednou to již nevydržel a hodil kámen po učiteli, který se do Židů neustále navážel. Za to ho samozřejmě vyloučili.
V roce 1941 se museli všichni muži s židovským původem zaregistrovat na místní policejní služebně. Harryho to ale obešlo, nebylo mu ještě ani šestnáct. Přesto se vydal hledat svého bratra Aria, který se nevrátil domů. Našel ho. Byl zavřený jako nějaké zvíře, spolu s dalšími muži, v ohradě u hasičské zbrojnice. Tohle nemohl Harry dopustit. Rozptýlil strážné, čímž umožnil bratrovi prchnout. Když to Němci zjistili, poslali do tábora Harryho.
Boj o život Harryho Hafta
Harry nejprve putoval do tábora v Poznani, pak ho přemístili do Lodže. Odtud ho převezli do Osvětimi. Haft si pamatoval, že se před transportem jeden z vězňů zeptal dozorce, kam mají namířeno. Esesák mu odpověděl: "Do tvého hrobu". Harrymu se tam naštěstí podařilo navázat přátelství s německým důstojníkem, který s ním uzavřel následující dohodu: on mu pomůže přežít v táboře, Harry se pak o něho zase postará po válce.
Jenomže jak to udělat, aby zrovna tento vězeň měl privilegium žít? A tak vznikly oblíbené nedělní zápasy, kdy měl pro zábavu Harry knockoutovat polomrtvé spoluvězně. Tím bylo zajištěno, že vždy vyhraje. Svedl celkem 76 zápasů s přezdívkou "židovské zvíře". Čím brutálněji soupeře porazil, tím mu hlasitěji tleskali. Určitě ale musel někdy narazit na někoho, koho znal z dřívějška. O to byla celá situace těžší a horší. Jednou proti němu postavili relativně zdravého francouzského šampiona v těžké váze. Ale i nad ním vyhrál. Po chvilce pak uslyšel dva výstřely. Nikdy poté ho už neviděl.
Harry Haft strávil v koncentračních táborech celkem pět let. Když se ale v roce 1945 začala situace obracet, osvobodil se během pochodu smrti. Zabil vojáka, vzal si jeho uniformu a prchl. A nejen jeho. O život přišli i lidé na statcích, kde se chtěl schovat, pokud ho měli v plánu udat.
Život po válce
Po válce se Harry věnoval boxu i nadále. Dokonce se přihlásil na turnaj v Mnichově, kde vyhrál šampionát v těžké váze. Brzy poté se vydal do USA na lodi jménem Marine Marlin. Tam se oženil se ženou jménem Miriam, s níž měl několik dětí. I za velkou louží se mu dařilo v boxování.
Během dvou let vyhrál 14 ze 22 zápasů. Jeho kariéra skončila až po prohře se slavným Rockym Marcianem. Prý mu před zápasem vyhrožovali smrtí nějací mafiáni, pokud by měl tendenci vyhrát. Navíc začal mít potíže psychického rázu. Jeho syn Alan, který o něm později napsal knihu, řekl, že trpěl záchvaty zuřivosti. Jednou třeba rozbil všechna okna v domě. Kdyby se Alan zeptal proč, dostal by výprask.
O všem co prožil a udělal v době, kdy byl uvězněn v koncentračních táborech, se mu svěřil až po čtyřiceti letech. Zemřel v roce 2007 ve věku 82 let.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Harry Haft
Allthatsinteresting.com: The Real Story Of Harry Haft, The Jewish Boxer Who Was Forced To Fight For His Life During The Holocaust