Cher Ami: Poštovní holub, který zachránil život téměř dvěma stovkám mužů

Cher Ami: Poštovní holub, který zachránil život téměř dvěma stovkám mužů
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

V příbězích z války se leckdy objevují ti nejnepravděpodobnější hrdinové. Smolaři, kteří se osvědčí, když je jejich prapor potřebuje nejvíce, či parta zdánlivě odlišných lidí, kteří se nakonec spojí a dokážou něco úžasného. A pak je zde Cher Ami... jedna z největších bizarností první světové války.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 11. 2024 11:00

Cher Ami byl poštovní holub, který včasným doručením zprávy zachránil životy téměř dvěma stovkám mužů. Byli to vojáci, uvěznění za nepřátelskou linií, bez možnosti spojit se se svým velitelem. Jak se to celé odehrálo a jakou zprávu Cher Ami přesně nesl?

Poštovní holubi za první světové války

Poštovní holubi byli během první světové války velmi populární. Šlo o spolehlivé posly, kteří dokázali proletět i velmi nebezpečnými oblastmi, jež ovládali nepřátelé. Jenže ani to Němcům neušlo. Poměrně brzy zjistili, že jsou holubi používáni ke komunikaci mezi spojenci, a tak je začali sestřelovat.

Odvážný holub Cher Ami jako poslední mohykán

Psal se 13. říjen roku 1918 a major Charles White Whittlesey se ocitl v zoufalé situaci. Spolu se svými 194 muži byl uvězněn za nepřátelskými liniemi. Němci postupovali ze všech stran a nedali jim žádný prostor k úniku. Po vyčerpání veškerých zdrojů bojovali o holý život. A aby toho nebylo málo, začali na ně střílet vlastní vojáci, nevěřili totiž, že se na druhém konci ukrývají jejich krajané. Major se jim snažil poslat několik zpráv, kurýři byli ale pokaždé zajati Němci. A tak se rozhodl vyzkoušet poslední metodu -poštovního holuba.

Ten první nesl zprávu: "Mnoho zraněných. Nemůžeme se evakuovat". Bohužel byl nepřáteli zlikvidován. Druhý měl doručit vzkaz: "Muži trpí. Je možné poslat pomoc?". Ani on ale nedoletěl do svého cíle. Třetí sice ano, ale doručil špatné souřadnice. Místo na Němce tak stříleli na ně. Zbýval už jen poslední opeřenec jménem Cher Ami. Major mu tak k nožičce připnul svou poslední zprávu: "Jsem u silnice 276.4. Bombarduje nás naše vlastní dělostřelectvo. Přestaňte u všech svatých."

Zasáhli ho, ale nesestřelili

I na Cher Amiho začali Němci střílet. Jedna z kulek ho sice zasáhla, ale dokázal to umanévrovat. O pětadvacet minut později zprávu doručil a zachránil tak spoustu životů. Nebyl na tom ale dobře. Výstřel mu způsobil smrtelná zranění. Byl zasažen do hrudi, oslepený na jedno oko a s jednou nohou, která mu visela jen na kousku šlachy.

Armádní zdravotníci se tak snažili ze všech sil, aby tohoto hrdinu zachránili. Přežil, ale bez končetiny, kterou nahradila malá dřevěná protéza. Jakmile se uzdravil, byl poslán do Spojených států. Za oddanou službu své zemi získal vyznamenání a zlatou medaili od asociace chovatelů poštovních holubů. Co víc si mohl (ne)obyčejný holub přát...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Cher Ami
Allthatsinteresting.com: Cher Ami Saved 200 Men During World War I - And He Was Also A Pigeon

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články