Na 17. říjen připadá Mezinárodní den za odstranění chudoby, což nelze jinak označit, než jako bohulibý záměr. Příběhy lidí, kterým život házel klacky pod nohy, jsou mnohdy velmi tragické, ale zároveň dojemné a inspirativní, když vidíme, že se takový člověk nevzdává, třeba ve splnění svého snu.
Mezinárodní den za odstranění chudoby má připomenout a zvýšit povědomí o státech, v nichž se chudoba vyskytuje, zejména nedostatkem potravy a pitné vody. OSN zařadila snižování chudoby mezi rozvojové cíle tisíciletí. Dle údajů organizace se do roku 2010 snížil počet osob žijících v extrémní chudobě o sedm set milionů.
Těžký život samoživitelky
Dnes třiatřicetiletá Desiree Metcalf je matkou tří malých holčiček. Každá z nich má jiného otce. V roce 2012 se provdala za muže, který ji záhy opustil kvůli jiné ženě. Jakožto samoživitelka neměla nikdy peněz nazbyt. Respektive, když si našla nějakého partnera, situace se na chvíli zlepšila, pak ale znovu upadla i se svými holčičkami do stavu, kdy se musela dlouze rozhodovat, co musí koupit hned a co počká.
Neužila si ani dětství. Její matka byla taktéž svobodná, chudá a bohužel s nesnesitelnou povahou. Když bylo Desiree 12, pohádaly se tak, že jí její máma vyhrožovala smrtí. Ve vyhrocené situaci se Desiree rozhodla to své matce usnadnit a pokusila se o sebevraždu. Skončila na psychiatrii. Odtud putovala k pěstounům. Nezakotvila ale u jedné rodiny, přesunovala se z jednoho domu do druhého. Vystřídala celkem 26 škol.
V dospělosti si uvědomila, že za spoustu problémů si mohla sama. Sebepoškozovala se a pila alkohol. Naštěstí se ale ocitla v péči neziskové organizace, díky níž vystudovala střední školu. Poté chtěla jít na vysokou, jenže do toho vstoupilo těhotenství. Nezbylo jí tak nic jiného, než dělat občasné brigády. Když nebyly peníze, žilo se na ulici a bez jídla. A jakoby tyto prožitky přenesla na své dítě. Nejstarší dcera se pokusila v noci utéct z domova. Objevily se u ní psychické problémy, počínaje u zvracení po jídle, až po touhu vzít si život. Přesto se nevzdává. Žije přítomností a dělá vše pro to, aby svým dětem poskytla tu nejlepší možnou péči. A až se její dcery budou schopné postararat samy o sebe, ráda by se vrátila na vysokou školu.
Příběh Mercedes, budoucí africké lékařky?
Chudoba je snad nejpalčivějším problémem v Africe. Důkazem toho je příběh šestnáctileté Mercedes z města Dar es Salaam, které se nachází v Tanzánii. Narodila se jako druhé dítě ze šesti. Jedno zemřelo krátce po porodu. Matka byla tehdy ve velmi špatném zdravotním stavu způsobeném těžkou chudobou.
Po smrti otce přišla rodina o veškeré příjmy. O vše se tak musela začít starat matka Mercedes. O něco později se bohužel seznámila s násilníkem, který holdoval alkoholu. Jelikož pravidelně celou rodinu bil, děti raději přespávaly ve zničených a opuštěných domech v okolí. Jídlo jim také nedával, takže byli odkázáni na štědrost sousedů. Teror skončil až poté, co muž skončil ve vězení.
Mercedes však zažila také změnu nejen v rodinném, ale i osobním životě. Podařilo se jí totiž, jako zázrakem, nastoupit na školu Sister of Mary. Kromě vzdělání se mohla konečně dosyta najíst. Také se poprvé v životě mohla projít po schodech. I když je to pro nás banalita, pro ni to byl velmi silný zážitek.
A její plány do budoucna? Chtěla by se stát lékařkou, aby mohla pomáhat chudým lidem. To také znamená vyřešit problém, kdy chudý člověk nemá nárok na léčbu v nemocnici, neboť je bez finančních prostředků. Bylo by skvělé, kdyby se jí to podařilo změnit.
Život na dávkách kvůli nemoci
Paul a Fiona jsou svoji čtyři roky. Mají dvě dcery – Sophii (10) a Emily (5). Než do jejich života zasáhla nemoc, měl Paul vlastní restauraci. Kromě toho působil v místní divadelní společnosti. Fiona pracovala jako oblastní manažerka kávové společnosti.
Jejich mladší dcera Emily ale bohužel trpí autismem. S pomocí centra Action for Children se ale zúčatnili spousty aktivit a školení. Na sociálních dávkách ale nelze vyžít, zvláště když ceny potravin neustále rostou. Těžkou situaci chápou i děti, vědí, že si nemohou dopřát drahé dárky. Rodině tak alespoň pomáhají Fionini rodiče, a to po finační stránce. Přesto – rodič by nkdy neměl volit mezi zaplacením účtů a stravou svého dítěte.
Zdroje informací:
Npr.org: One Family's Story Shows How The Cycle Of Poverty Is Hard To Break
Worldvillages.org.uk: Mercedes' Story
Actionforchildren.org.uk: Long-term ilness as a barrier to work: Paul and Fiona's story