Kouzelné období Vánoc přímo vybízí k tomu, aby se stal nějaký zázrak. Třeba jako 11. prosince roku 1949 v obci Číhošť, kdy se během mše, kterou o třetí adventní neděli sloužil farář Josef Toufar, v místním kostele rozkýval asi půl metrů vysoký kříž. To se ale nehodilo do krámu tehdejšímu režimu. Žádná podobná duchovní zjevení nebyla v socialistické společnosti přijatelná.
Kněz Josef Toufar se o údajném zázraku dozvěděl až od jednoho z farníků. Pohyb kříže zaznamenalo dokonce asi dvacet svědků. Toufara tato zpráva rozhodila. Považoval se za nehodného takové pocty. Další svědectví ho ale přesvědčila o tom, že to nebyl jen sen.
Záhada, kterou nelze vysvětlit
Číhošťský zázrak se doposud nepodařilo racionálně osvětlit. A přitom se na jeho odhalení podílelo hned několik odborníků. Hlavou nad tím kroutili i fyzici, kteří potvrdili, že pro tento jev nemá současná věda žádné relevantní vysvětlení. Možná ho bude možné osvětlit pomocí nově objevených vědeckých metod, to je ale ještě hodně vzdálená hudba budoucnosti.
Brutální mučení Josefa Toufara
Když se tomuto případu začala věnovat Státní bezpečnost, došlo Toufarovi, že se dostal do pěkné šlamastyky. Najednou Toufar čelil obvinění, že si to celé vymyslel. Zatkli ho, odvezli do věznice ve Valdicích, a aby z něj dostali "přiznání", podrobili ho krutému mučení. Tomu také pětadvacátého února následujícího roku 1950 podlehl. Plánovaný "monstrproces" tak skončil dříve, než mohl vůbec začít.
A to muselo soudruhy mrzet. Měli totiž v plánu díky číhošťskému zázraku církev zdiskreditovat. Měli totiž zato, že jim brání v kolektivizaci venkova. A tak o tomto "spiknutí" dokonce natočili i jednu epizodu známého seriálu 30 případů majora Zemana.
Smrt nevinného člověka
Po své mučednické smrti byl kněz Josef Toufar uložen do hromadného hrobu v Praze. Jeho blízcí a rodina se o této skutečnosti dozvěděli až o čtyři roky později. Znovu se jeho případ otevřel až v roce 2014. To se díky analýze DNA potvrdilo, že jde skutečně o jeho ostatky. O rok později následovalo pohřbení v číhošťské farnosti.
Stále ale ve vzduchu viselo obvinění ze strany StB. Až nyní, po dlouhých pětasedmdesáti letech, soud uznal, že byl tento muž zbaven svobody a vyslýchán zcela bezdůvodně. Církev tak započala proces blahořečení jeho osoby. K tomu ale dojde až po shromáždění veškerých potřebných dokumentů a vyhodnocení svědectví.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Číhošťský zázrak
Česky.radio.cz: Číhošťský zázrak ani po 75 letech nemá vysvětlení. StB kvůli němu brutálně umučila faráře Josefa Toufara