Partner cukráře Josefa Maršálka (41), Ing. Petr Tejml, Ph.D. (40), chová na 150 morčat včetně raritního druhu s červenýma očima, jichž je největší chovatel na světě. V reportáži nám některé své exempláře představil a prozradil, zda všechna svá morčata zná jménem. Jakou roli sehrála morčata při jeho seznámení s Maršálkem?
Partner cukráře Josefa Maršálka (41), Ing. Petr Tejml, Ph.D. (40), vyučuje na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích na Katedře zootechnických věd Fakulty zemědělské a technologické. Vyučuje zde obory, jako je například chov drobných zvířat. A práci si Petr nosí také domů, konkrétně tedy do rodinného domu v obci Dubné poblíž Českých Budějovic, kde žije s cukrářem Josefem Maršálkem (41).
Josef Maršálek žije se 150 morčaty
Jak už nám v předchozí reportáži Petr na kameru předvedl, chovají zde čtyři želvy ostruhaté, ale také více než 150 morčat různých plemen a zbarvení. Přesné číslo Petr neví, jelikož morčata tak často nepočítá. V létě mají chlupatí hlodavci ubikaci v letním přístřešku u domu, na zimu se přesouvají do speciální místnosti v domě. "Chovám výstavní morčata s rodokmenem. Jezdím s nimi po výstavách a také morčata na výstavách sám posuzuji. Šlechtím jednu speciální barvu, kterou vám rád ukážu," chlubí se nám zapálený milovník zvířat.
Černá morčata s červeným okem jsou raritou
Z klece vytahuje Petr Tejml pozoruhodné černé morče s výrazným červeným okem. "Je to zbarvení, kterému se říká devil jako ďábel. Je to černé zvíře, které má červené oko. Červené oko vzniká u zvířat tak, že zvíře ztrácí pigmentaci a ta pigmentace se potom ztrácí také v oku," vysvětluje nám odborník okolnosti vzniku tohoto raritního plemena. "U těchto devilů mutace způsobuje zesvětlení pouze v oku a zbytek těla zůstává pigmentovaný," říká Tejml. Pyšně dodává: "Je to velice raritní úkaz a na světě je pouze pár kousků. Jsou jen v Česku a v Německu, přičemž nejvíc jich mám já."
Většinu morčat znám jménem, říká Petr
Zajímalo nás, zda mají s Josefem všechna morčata pojmenovaná, podobně jako v případě jejich povedené čtveřice želv. "Všechna jsou pojmenovaná, protože všechna mají rodokmen a funguje zde podobný systém jako u psů. Každé zvíře má začáteční písmeno podle vrhu a podle toho dostávají jméno," osvětluje nám úspěšný chovatel Tejml, který svoji chovnou stanici Westminster založil už v roce 1999. "Neznám je úplně všechna, ale valnou většinu ano. Ta chovná od sebe dokážu rozeznat," přiznává.
S Josefem Maršálkem nás propojila morčata
Byla to přitom právě morčata, která sehrála důležitou roli také během jeho seznámení se svým životním partnerem, cukrářem Josefem Maršálkem. "Díky přátelům přes morčata a přes cukrařinu jsme se k sobě snáze dostali," osvětluje Petr Tejml a Josef Maršálek nám mimo záznam potvrdil: "Ano, Petr mě tenkrát viděl v nějakém televizním pořadu a potom nás seznámila naše společná známá," potvrzuje sympatický cukrář, který s Petrem žije pět let a registrované partnerství spolu uzavřeli v roce 2020.