Cvičitelka Hanka Kynychová (56) popisuje v rozhovoru pro Lifee, jakou změnou prochází naše tělo s příchodem jara. Který sport je pro nás vhodný, pokud s aktivním pohybem začínáme? Dokáže sport zlepšit naši obranyschopnost? Které konkrétní tělesné partie posilovat? A které doplňky stravy a bylinky by Hanka na jaře doporučila užívat ženám svého věku?
Cvičitelka Hanka Kynychová (56) udržuje své tělo sportem celý život. Nedávno poskytla Lifee velmi otevřený rozhovor o tom, jak zvládla projít menopauzou, a ve zdravém životním stylu pokračuje i po padesátce. "Ať se ženy v mém věku nebojí pít čaj z kontryhele, což je tribulus, který podporuje nárůst svaloviny - v dobrém slova smyslu, protože svalstvo už v našem věku atrofuje," radí Hanka, podle které jsou alfou a omegou dobré fyzické kondice posílené svaly. Jarní počasí podle ní aktivnímu pohybu nahrává. "Pokud zvládneme trénink i v extrémních podmínkách – ať už rychlé oteplení či ochlazení – je to zároveň trénink pro naše tělo a buduje se tak naše fyzická kondice. To je jako sauna."
Doporučené video: Cvičitelka Hanka Kynychová o menopauze
Hanka Kynychová: Jak sportem posílit organismus
Hanko, je možné sportem posílit organismus?
Samozřejmě. Sportem podporujete imunitní systém, protože každým výkonem vystavujete tělo dobrému stresu. Sport je pro tělo výzva a ono na něj musí reagovat – zvyšuje se kapacita plic, trénuje se kardiovaskulární systém a srdce si tak zvyká na zátěž. Na vysportované tělo se jeho majitel může daleko lépe spolehnout v různých situacích, třeba při pouhém výstupu do schodů, či viróza, která se lépe a rychleji léčí. Zároveň se sport blahodárně podepisuje na stavu svalstva. Svalstvo potřebujeme mít pevné, aby se páteř cítila v komfortu, protože pevné svalstvo drží naši páteř. Svaly jsou pro naši páteř velkou oporou – chodíme rovně, při balančním výkyvu třeba na lyžích tělo udrží rovnováhu lépe. V neposlední řadě je zde estetická stránka věci, kdy zpevněné svalstvo zkrátka vypadá lépe.
Jaro je plné teplotních výkyvů. Který sport si podle tebe vybrat?
Asi bychom mohli zůstat u svých sportů, které máme rádi. Určitě bych apelovala na to, že pokud jdete sportovat ven, tak je důležité se přiobléknout a zvolila bych vhodné oblečení do chladnějšího počasí. Ale pojďme si říct, že pokud zvládneme trénink i v extrémních podmínkách – ať už rychlé oteplení či ochlazení – je to zároveň trénink pro naše tělo a buduje se tak naše fyzická kondice. To je jako sauna.
Na jaře se věnujte břichu, hýždím a stehnům
Pokud chceme například na jaře začít s během nebo jiným aerodynamickým pohybem, jak na to, abychom si neublížily?
Nejsem trenérkou běhu, běh má svá specifika a svoji techniku, proto budu mluvit spíše za cvičitelku, která by doporučila se před každým takovým tréninkem protáhnout – achilovky, lýtka, svalstvo trupu, rukou. To samé po tréninku. A to z toho důvodu, že terén města není pro naše klouby komfortní, je tvrdý, tak bychom potom našim kloubům měly dopřát pohlazení v podobě strečinku.
Které konkrétní cviky (anaerobní) bys doporučila, když chceme na jaře něco udělat pro své zdraví?
Určitě by bylo dobré se věnovat partiím břicha, hýždí a stehen. Nemělo by se zapomínat na mezi lopatkové svaly.
Hanko, jak vlastně vnímáš jaro v otázce sportu? Sportuje se člověku lépe a s větší lehkostí?
Jaro je určitě z pohledu provozovatele fitka obdobím, kdy se začínají odkládat kabáty a klienti na sobě objevují určité povolené partie. Proto nás pak vyhledají a chtějí dát tělo do kupy. Pro mě je jaro dvojsečné - mění se čas a já s časem při ranních hodinách trochu bojuji. Zároveň už vstáváme do světla a tak se může cvičit lépe. Ale i pro mě jako pro trénovaného člověka je změna času někdy náročná. Pozornost bychom měli věnovat komplexně celému tělu, které potřebuje zpevnit a vytvarovat, abychom jej pak mohli na dovolené ukázat v plavkách.
Jak se podle tebe mění fyzické nastavení člověk s příchodem jara?
S příchodem jara si moje tělo více říká o odpočinek. Takže podám výkon, ale potom potřebuji odpočívat. Je to jako s přírodou – na jaře bují, stejně jako já jsem plná energie, kolem nás je hezky a barevno. Ale zároveň mi tahle bujarost přináší i únavu. Takže při jarní euforii ze cvičení si nechávám více prostoru na odpočinek. A naučila jsem se svoje tělo poslouchat, takže když potřebuje odpočívat, tak mu to dopřeju. A určitě v tomto čase doporučuji posílit dávky vitaminu C. A když si vaše tělo řekne o spánek, tak mu ho dopřejte, je to lepší než pátá káva za den.
Čaj z kopřiv, kontryhelu, nebo levandulová voda
Jak posiluješ svoji imunitu na jaře ty?
Piju kopřivový čaj z čerstvých kopřiv z naší zahrádky. Protože kopřivový čaj obsahuje železo a čistí organismus. Každé jaro si také dávám detox v podobě čajů a někdo chodí na vyčištění střev, což není od věci. Očistná kůra se na jaře drží rovněž v podobě stravy s větším obsahem ovoce a zeleniny, a v neposlední řadě ostropestřec… Jaro je zkrátka okamžikem, kdy se zrychluje metabolismus a je více světla, což působí i na náš organismus a procesy v našem těle se zrychlují. Starám se o lymfu, piji bylinkové čaje na podporu lymfatického systému a pravidelně chodím na lymfatické masáže těla i obličeje.
Řeší to jistě také strava, jak jsi už naznačila. Podporuješ ty sama své zdraví nějakými doplňky nebo ideálně bylinkami? Které bys ženám doporučila?
Ať se ženy v mém věku nebojí pít čaj z kontryhele, což je tribulus, který podporuje nárůst svaloviny - v dobrém slova smyslu, protože svalstvo už v našem věku atrofuje. D vitamín, kůra na vlasy, kofeinové tonikum, odvar z kopřiv, kterým si vlasy polévám... Oblíbila jsem si také harmonizovanou levandulovou vodu z Levandulového údolí. Kolagen užívám celoročně a jako sportovec nezapomínám na aminokyseliny, které jsou dobré na regeneraci, stejně jako magnézium.
Na vysportované tělo cvičitelky Hanky Kynychové se můžete podívat v naší fotogalerii.