Děsivá Rhinocorura: Trestanecká kolonie s účinným chirurgickým opatřením zabraňujícím v útěku

Děsivá Rhinocorura: Trestanecká kolonie s účinným chirurgickým opatřením zabraňujícím v útěku

Rhinocorura bylo město jako vystřižené z hororu. Žili tam totiž lidé... bez nosů. Stali se obětí nějaké nemoci? Pravda je mnohem drsnější.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 07. 08. 2024 11:00

Co o tomto místě vůbec víme? A z jakých zdrojů pocházejí informace? O tomto tajemném městě se kdysi zmínili dva starověcí historikové - Strabón a Diodóros Sicilský. Pojmenovali ho jako Rhinocorura nebo též Rhinocolura. Podle Diodóra se město nacházelo mezi Egyptem a Sýrií. V současnosti by to bylo u egyptského města Ariš, které leží u ústí řeky Vádí el-Aríš. Podmínky k životu tam byly na absolutním minimu. Pitná voda byla znečištěná a chutnala hořce. Všude okolo byla jen samá poušť. Připomínalo to trestaneckou kolonii.

Cejch na celý život

Ano, v Rhinocoruře žili jen trestanci. Pokud by se některý z nich pokusil o útěk, cejch v podobě chybějícího nosu zaručoval, že bude velmi rychle poslán zpět. Každý tak, než byl vyhnán do pouště, přišel o tuto část lidského těla.

Proč ale takové zmrzačení? Ve starověkém Egyptě to byl poměrně obvyklý trest. Soudní systém měl tehdy více takových "specialit" jako například vydlabání očí, uříznutí rukou a uší či odstranění genitálií.

Etiopský vynález

Pokud jde o okolnosti vzniku starověké trestanecké kolonie Rhinocorura, verze Strabóna a Diodóra se liší. Diodóros uvádí, že město založil etiopský král Actisanes, který byl prý milosrdný a spravedlivý. Zloděje neodsoudil k smrti, ale ani je nenechal jít. Lidi, kteří se dopustili krádeže a jiných zločinů, připravil o nos a poslal do Rhinocorury, aby tam, odděleni od zbytku společnosti, strávili zbytek svého života.

Strabón měl ale trošku jiný názor. Důležitou roli podle něj sehráli Etiopané, ale tak trochu v jiném smyslu. Podle jeho vyprávění se jedna skupinka válečníků rozhodla napadnout Egypt. Neuspěla. Faraón se ale ukázal jako velkorysý vládce a rozhodl se jim udělit milost. Samozřejmě je to stálo nosy a život ve vyhnanství.

Z Rhinocorury nikdo neutekl

Rhinocorura, "město beznosých", bylo zřejmě ve své době velmi efektivní a levné opatření, jak zamezit kriminálníkům v dalším páchání nejrůznějších zločinů. Neexistuje, nebo se alespoň zatím nenašel, žádný záznam o tom, že by z této osady někdo někdy utekl. Kvůli zmrzačení, coby poznávacímu znamení, odpadala také nutnost zaměstnat stráže. Nikdo to zřejmě nehodlal riskovat. Kdoví, zda by pak nepřišel ještě o něco jiného.

Zdroje informací:
Ciekawostkihistoryczne.pl: Rhinocorura. Miasto beznosych
Thehistorianshut.com: The Legend Of The Noseless First Settlers of Rhinocolura

Karel Voříšek je s partnerem Vladimírem Řepkou přes 20 let: Byl jsem jím tak okouzlen, že jsem ho málem přejel na přechodu

Karel Voříšek je s partnerem Vladimírem Řepkou přes 20 let: Byl jsem jím tak okouzlen, že jsem ho málem přejel na přechodu

Související články

Další články