Šípkový sirup znaly už naše babičky. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, ulevuje od nachlazení a kašle. Ten domácí, který chutí připomíná jahodovou dřeň, je vitaminovou bombou!
Planá růže šípková (rosa canina) se považuje za jeden z nejrozšířenějších keřů, o němž se psalo už v Bibli. Většinou roste na okrajích lesů, v houštinách a u domů, prospívá v nížinách, ale i horských oblastech s chudými a suchými půdami. Ceněné jsou nejen její květy, ale i plody (šípky) známé především pro svůj rekordní obsah vitaminu C. Udává se, že šípky mají dokonce 30 až 40x více „céčka“ než citrusové plody. Byla by škoda toho nevyužít!
Jaké a kdy sbírat šípky?
Šípky se sbírají zhruba do poloviny října, ale zásadnnějším ukazatelem toho, zda už nastal ten pravý čas, je jejich vzhled a stav samotných plodů. Ty by měly být tvrdé, lesklé a jasně červené. Pokud narazíte na šípky oranžové či nahnědlé, nechte je přírodě. Pro sběr zvolte slunečný den (plody pak mají vyšší obsah vitaminu C), vybavte se košíkem či plátěnou taškou, rukavicemi, ať vás šípek nepopíchá, a nůžkami. S nimi to jde mnohem lépe a rychleji!
Základní recept na šípkový sirup
Na přípravu sirupu, kterého ve výsledku získáte asi dva litry, budete potřebovat zhruba 1 kilogram omytých a osušených šípkových plodů (stačí je lehce ručně proprat v cedníku a zabalit do utěrky), 1,5 litru převařené a zchlazené vody, 1-1,5 kilogramu krystalového či třtinového cukru (záleží, jak moc chcete mít sirup sladký) a 1-2 citrony.
Nejdřív odstraňte stopky, šípky větším nožem podrťte na prkénku či v hmoždíři, nebo je rozmixujte ponorným mixérem s kapkou vody (stačí nahrubo – jde jen o to, aby se narušila jejich struktura), zalijte je vodou a nechte 24 hodin louhovat v chladném prostředí.
Šípkový sirup nezahřívejte nad 45 stupnů
Druhý den základ sirupu přepasírujte přes sítko, plátýnko či čistou utěrku, která se mně v praxi velmi osvědčila. Počítejte však s tím, že šípky barví. Cílem ovšem je zbavit se i jemných chloupků. Tekutinu dejte na sporák a začněte ji pomalu zahřívat. Teplota by přitom neměla překročit 42 až maximálně 45 °C, to kvůli zachování vitaminu C. Pro jistotu to kontrolujte pomocí digitálního teploměru na vaření.
Až se základ sirupu zahřeje, do ještě teplé hmoty vmíchejte veškerý cukr, počkejte, až se zcela rozpustí, na závěr vmíchejte citronovou šťávu. Hotový sirup nalijte do sterilizovaných lahví (obvykle je postačí vypláchnout lihem), zavíčkujte, případně nahoru kápněte trochu rumu, a uchovávejte na chladném, temném místě a po otevření už raději v lednici.
Jak šípkový sirup užívat?
Sirup na jazyku připomíná jahodovou dřeň. Pro posílení imunity se doporučuje lžíce sirupu denně. Nalít si ho můžete i do lehce vychladlého čaje. Před užitím lahev vždy protřepejte, neboť časem se začne oddělovat dřeň od tekutiny. Sirup v lednici vydrží až dva měsíce, ale ta část, kterou do té doby nespotřebujete, se dá zamrazit v tvořítkách na led.
Redakční tip: Mezi další způsoby, jak si léčivou moc šípků uchovat na zimu, patří sušení. Šípky sušte v tenké vrstvě (v troubě, v sušičce), ale opět si pohlídejte teplotu, jinak o vitamin C přijdete. Správně usušený šípek si zachová přirozenou barvu, při zmáčknutí praská a nesmí být „gumový“. Máme ověřeno, že s ním podzimem proplujete bez nachlazení a viróz!