Geniální zrůda Nathan Leopold: Inteligence mu na spáchání dokonalé vraždy nestačila. I s milencem skončil ve vězení

Riichard Loeb a Nathan Leopold
Zdroj: Wikimedia Commons, German Federal Archives , CC BY-SA 3.0/koláž Lifee.cz

Psal se rok 1924 a devatenáctiletý, značně nadaný, Nathan Leopold, měl před sebou zářnou budoucnost. Měl titul z univerzity v Chicagu, hovořil desíti jazyky a byl celonárodně uznávaným odborníkem na ptáky. To vše ale zahodil jen kvůli tomu, aby zjistil, zda lze spáchat dokonalý zločin.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 03. 06. 2024 16:00

Spolu se svým přítelem Richardem Loebem naplánoval vraždu čtrnáctiletého Bobbyho Frankse, o které byl přesvědčen, že byla naplánována a spáchána tak dobře, že za ni nebudou nikdy obviněni. O deset dnů později byli zatčeni.

Inteligentní mladík

Nathan Freudenthal Leopold Jr. se narodil 19. listopadu 1904. Jeho rodina byla německo-židovského původu a žila v bohaté chicagské čtvrti Kenwood. V pouhých 15 letech se zapsal na univerzitu. O tři roky později získal dokonce bakalářský titul. Plánoval také studovat na Harvardu práva. Nejvíce ho zajímali ptáci, jazyky a Nietzscheho filozofie.

S Richardem se seznámil díky tomu, že žil v blízkém sousedství Kenwoodu a navštěvoval na stejné univerzitě několik kurzů. Brzy spolu začali také chodit. Leopold svého partnera pak postupně seznamoval s filosofií Übermensch, kdy někdo s nadřazeným intelektem mohl překonat lidský zákon. Měl se tak prý i cítit. Přátelé o něm hovořili jako o typickém narcisovi, který ostatní rád poučoval. Richard se zase zajímal o historii a kriminalistiku. Pro spáchání neodhalitelného zločinu tak tvořili zvrácený ideální pár.

Dokonalý zločin

Zpočátku se dopouštěli drobných krádeží a zakládání malých ohňů. To jim ale slávu nepřineslo. Nikde se o tom nepsalo. A tak začali v roce 1923 plánovat dokonalou vraždu, kterou uskutečnili v květnu následujícího roku. Jejich oběť, Bobby Franks, byl Richardův bratranec. Nalákali ho k sobě do auta pod záminkou, že mu ukážou nové tenisové rakety. Zatímco Nathan řídil, Richard chlapce udeřil dlátem přes hlavu a poté udusil hadrem.

Nahé tělo pak polili kyselinou a ukryli v propusti v Hammondu v Indianě. Než se stihli vrátit domů, Bobbyho rodiče už bili na poplach. Nathan jim ještě téhož dne hodil do schránky dopis, v němž požadoval za jejich syna výkupné ve výši 10 000 dolarů. Chlapcovo tělo bylo ale v propusti objeveno hned další den. Oba tak sice bědovali nad tím, že nebudou mít peníze, stále se však radovali z toho, že na jejich zločin nikdo nepřijde.

Proces desetiletí

Tělo Bobbyho Frankse objevil náhodný kolemjdoucí. Kriminalisté pak našli na místě činu několik indicií napovídajících, kdo mohl tuto vraždu spáchat. Nejprve objevili dioptrické brýle. Ty měly jedinečný pant, který nosili jen tři lidé v Chicagu - jedním z nich byl Nathan Leopold. Dále byl objeven v nedalekém jezeře zničený psací stroj, na němž byl napsán dopis s žádostí o výkupné. Ten je dovedl k vysokoškolské koleji, kde oba bydleli.

Během výslechu se přiznali, každý ale svaloval vinu na toho druhého. Soud započal 21. července 1924 a okamžitě se stal velkou senzací. Trestu smrti se vyhnuli. Za vraždu dostali doživotí a za únos dalších 99 let. Nyní na ně již čekala cela ve věznici Joliet v Illinois.

Život po odsouzení

Nathan Leopold byl v roce 1925 převezen, po prodělaném zánětu slepého střeva, do větší věznice Stateville, kde bylo modernější zdravotnické vybavení. O pět let později se k němu připojil i Richard Loeb. Tam začali pracovat na vzdělávacím systému, který nabízel vězňům různé kurzy. Zdálo se, že svou inteligenci konečně využívají k bohulibým účelům.

V roce 1936 ale Richarda ubodal spoluvězeň James Day. Některé zdroje uvádějí, že takto reagoval, když mu Loeb nabídl sex, jiné zprávy uvádějí, že Day Richarda ubodal proto, že naopak odmítl jeho nabídku. Nathan tak v jejich projektu pokračoval sám. Dokonce se přihlásil jako dobrovolník do studie o malárii, V roce 1958 publikoval své paměti Life plus 99 years. Téhož roku byl po 34 letech podmínečně propuštěn.

Odstěhoval se do Portorika, kde začal pracovat jako laboratorní technik. O něco později se oženil a získal magisterský titul. Začal také vyučovat na místní univerzitě. Nezapomněl ani na své oblíbené ptactvo. Výčitky svědomí, jak sám přiznal, přišly až ve vězení. Provázely ho až do jeho smrti v roce 1971. Dožil se 66 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Leopold and Loeb
Allthatsinteresting.com: Nathan Leopold, The Teen Prodigy Who Turned To Murder In An Attempt To Commit The Perfect Crime

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články