Takzvanou kuřimskou kauzu sledovala v roce 2007 celá země. K odhalení hrůz, ke kterým docházelo v Brně, Kuřimi a Veverské Bítyšce, došlo jen díky obrovské náhodě...
Jiné slovo než náhoda se skutečně použít nedá. Dvěma brutálně týraným chlapcům zachránil život jeden obyvatel Kuřimi, když se 7. května 2007 snažil spustit videochůvičku, jenž měla hlídat jeho novorozené dítě. Podařilo se mu však připojit na kameru ze sousedního domu. Na záběrech uviděl nahého a spoutaného chlapce, který ležel na zemi. Ještě tentýž den policie zadržela jeho matku Kláru Mauerovou, která je na úvodní fotografii k článku.
Peklo v Kuřimi
Osmiletý Ondřej a jeho o dva roky starší bratr Jakub zažívali u své rodiny mučení, které by snad příslušelo jen těm největším hříšníkům v pekle. Byli zavíráni do psích klecí, v nichž bylo možné pouze klečet s lokty opřenými o podlahu. Potřebu mohli vykonávat jen do misek. Kromě několikahodinových výprasků s páskem nebo rákoskou je mučitelé pálili cigaretami, topili v kýblu s vodou a řezali nožem. Nadávali jim a nutili je k tomu, aby jeden druhého vzájemně napadali.
Nejzvrácenější byl ale kanibalismus. Dle žalobkyně je měli dospělí nutit, aby si zapamatovali vulgární básničky. Pokud ji jeden z chlapců popletl, byla mu vyříznuta z těla část masa, kterou pak musel přede všemi sníst.
Dramatické bylo i vysvobození dětí. Policistům otevřela jejich matka Klára. Trvala na tom, že kromě osvojené holčičky Aničky žádné jiné dítě doma nemá. Jenomže z komory se začal ozývat křik... Žena tvrdila, že od místnosti nemá klíč. Na pomoc tak byli přivoláni hasiči. Mezitím začala Klára se svou sestrou Kateřinou hystericky ječet, ať do komory nikdo nechodí. V místnosti se nacházel Ondřej. Ležel na břiše, nahý a svázaný do kozelce. Všude okolo byly zvratky a výkaly. O tři dny později byl se svým bratrem a nevlastní sestrou umístěn do Klokánku. Z něho ale Anička utekla...
Podivuhodný příběh Barbory Škrlové
Týrané bratry během vyšetřování zcela zastínila postava rádoby adoptované třináctileté Aničky, ze které se pak stal stejně starý kluk Adam. Když ale vyšla najevo pravda, byl to šok. Ve skutečnosti šlo o dospělou ženu Barboru Škrlovou, která se taktéž podílela na mučení, za což dostala pět let. Avšak i ona měla být obětí teroru. V roce 2017 Blesk zjišťoval u předsedy Spolku Šalamoun, Johna Boka, jak se ženě, která žije na utajeném místě, daří po několika letech od mediálního šílenství.
Na popud spolku a souhlasu soudu jí bylo změněno jméno, aby se nestala terčem pronásledování. Měla být v péči dvou psycholožek, s jednou dokonce sdílela společnou domácnost. Tvrdá minulost v ní vyvolala značné psychické zhoršení. Aničku a Adama vystřídalo šest osobností kluků ve věku od šesti do čtrnácti let. A mezi nimi soustavně přepínala. Jinak neuměla komunikovat.
Nebyl schopná pracovat, volný čas trávila kreslením morbidních obrázků a cucáním palce. Byl jí přiznán invalidní důchod třetího stupně. Její situace by měla být stejná dodnes.
Doživotní trauma chlapců z Kuřimi
Ondřej měl vystudovat uměleckou školu, starší Jakub již několik let pracuje. Údajně bydlí v Brně, místo je ale utajené. Trauma, které prožili, je bude zřejmě neustále pronásledovat. Prošli si posttraumatickou stresovou poruchou a zdravotními problémy, které způsobilo strádání a psychické i fyzické násilí...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Kuřimská kauza
Brněnský.deník.cz: Kauza Kuřim: Děti jedly vlastní maso