Když v roce 1973 vyšla kniha Sybil, stala se ihned bestsellerem. Díky ní se lidé přestali stydět za to, že trpí poruchami osobnosti. Později se však ukázalo, že Shirley Mason, o které kniha pojednává, založila svůj životní příběh na lži. Proč to dělala?
Shirley Mason vyrostla v nábožensky založené a přísné rodině na americkém Středozápadě. Možná i kvůli tomu byla v mládí emocionálně velmi labilní. Rozhodla se vyhledat psychiatrickou pomoc. A její “zpovědnicí” se stala doktorka Connie Wilbur...
Mnohočetná porucha osobnosti
Shirley po několika sezeních nabyla dojmu, že jí doktorka nevěnuje dostatek pozornosti. O tom je přesvědčena Debbie Nathan, která v roce 2011 vydala knihu Sybil Exposed (Odhalená Sybil), v níž se snažila odhalit pravdu o celém případu. Jméno Sybil se používalo kvůli utajení pravé identity pacientky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jednoho dne dívka před lékařkou prohlásila, že není Shirley, ale Peggy. To Connie Wilbur zaujalo. Jak před ní Shirley postupně odhalovala další a další osobnosti, začala psychiatrička věřit, že narazila na neobvyklý případ. Byla dívkou doslova fascinována. Mnohočetná porucha osobnosti ji totiž již velmi dlouho zajímala. Konečně objevila “zlatý důl”. A bylo to výhodné pro obě strany. Shirley dostávala vedle terapie také jídlo, oblečení a peníze na nájem.
Závislost na lékařce
Dívka se každým dnem stávala závislejší na své lékařce, a to jak po emocionální, tak i finanční stránce. Byla odhodlaná dát své psychiatričce vše, po čem toužila. Jakmile obdržela “oficiální” diagnózu, začala vytvářet další a další osobnosti. A nutno říci, že záběr měla široký - děti, chlapce i dospívající dívky.
Wilbur jí proto začala pravidelné píchat thiopental, čili takzvané sérum pravdy, aby si vybavila potlačované traumatické zážitky. Navíc se spojila s Florou Rhetou Schreiber, která měla za úkol o Shirley napsat knihu. Od samého počátku však pojala podezření, že ne vše je tak úplně v pořádku. Vycouvat ale již nemohla, tlačil ji termín odevzdání rukopisu.
Pravda o 16 osobnostech Shirley Mason
Po čtyřech letech se Shirley rozhodla napsat své lékařce dopis, v němž vysvětlila, že ve skutečnosti nemá šestnáct různých osobností, nýbrž je pouze předstírala. Connie Wilbur to ale nechtěla přijmout. Nejprve se dívku snažila přesvědčit o tom, že se pouze vyhýbá další terapii. Když neuspěla, začala vyhrožovat, že jí přestane dávat peníze.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
V sázce bylo mnoho. Příjmy z knih o dívčiných osobnostech, v roce 1976 dokonce o ní vznikl film Sybil se Sally Field a Joanne Woodward. Samotná Shirley se pak začala vyhýbat lidem a pustila se do malování. Ač se o ní psalo jako o Sybil, spousta lidí ji poznala. Zemřela v roce 1998 ve věku 75 let.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Shirley Ardell Mason
Npr.org: Real ‘Sybil’ Admits Multiple Personalities Were Fake