Americký spisovatel Edgar Allan Poe je známý jako zakladatel hororového žánru a autor slavné znepokojivé básně Havran. Stejně pochmurný jako jeho tvorba byl ale i spisovatelův život. A začalo to už pouhý rok po narození…
Edgar Poe (zatím ještě ne Allan) se narodil 19. ledna 1809 do rodiny kočovných herců. Pouhý rok nato je ale na alkoholu závislý otec David opustil a krátce po něm přišel Edgar a jeho dva sourozenci i o matku Elizu, která podlehla tuberkulóze. Edgarovi byly pouhé dva roky. Putoval proto do pěstounské rodiny Johna Allana. A i když o malého kluka nová rodina úspěšného obchodníka pečovala, nikdy tak docela nezapadl...
Poe v Anglii
Rodina Allanových odplula i s Edgarem do Anglie, jejíž historická a tajemná atmosféra měla na jeho pozdější tvorbu zásadní vliv. Že se tady a ve Skotsku pokoušel studovat, vlastně není tak důležité. Inteligentní mladík se po návratu do Spojených států zapsal i na Univerzitě ve Virginii, ale nedopadlo to dobře. Začal mít potíže s alkoholem a dluhy z hazardu a jeho otčím už odmítal všechno platit.
Edgar proto odjel do rodného Bostonu a snažil se živit jako úředník, přispíval do novin, jenže peněz nebylo pořád dost. Narukoval tedy k armádě. Bylo mu teprve 18 let, ale životních zkušeností už měl za sebou víc než leckterý stárnoucí muž. Aby mohl dostat uniformu a s ní alespoň základní finanční zajištění, lhal o svém věku. Přihlásil se jako Edgar A. Perry a do kolonky „věk” napsal číslici 22. Byl přijat.
Kudy ven?
I když narukoval na pět let a velitelé s ním byli pravděpodobně celkem spokojeni, jemu to připadalo dlouhé. Po dvou letech se tedy v naději, že bude propuštěn předčasně, přiznal svému nadřízenému k podvodu, kterého se dopustil při vyplňování přihlášky. Jeho naděje se ale nesplnily tak snadno – na uvolnění z armády potřeboval souhlas pěstouna. Jenže John Allan se k tomu dlouho neměl. Souhlasil až po smrti své ženy a mladý Poe musel slíbit, že půjde na slavnou vojenskou akademii ve West Pointu.
Problémy s pěstounem
Škola se mu ale nezamlouvala, což jeho pěstouna už skutečně rozzlobilo. Edgar to znovu vyřešil po svém a vojenskou kariéru ukončil promyšleným zanedbáváním povinností a neposlušností, což jej dovedlo až k vojenskému soudu. Takového vojáka nikdo potřebovat nemůže. Co teď? Edgar toužil po kariéře spisovatele a básníka, a tak se rozhodl, že si půjde za svým, ať to stojí, co to stojí. A šel. Jak se dalo předpokládat, jednoduché to rozhodně nebylo.
Třináctiletá sestřenice u oltáře
V roce 1836 se tehdy sedmatřicetiletý zralý muž oženil. Vybral si svoji vlastní sestřenici, což tehdy nebylo zase tak neobvyklé. Jenomže Virginii Clemmové bylo v době, kdy oblékla svatební šaty, pouhých třináct let. Co mohli mít společného malé děvče a stárnoucí ženich, zmítaný depresemi, alkoholem a hazardem? Malé Virginii bychom mohli přát lepší osud, ona ale s Poem vydržela až do své smrti, která si pro ni přišla 11 let po svatbě, tedy v pouhých 24 letech. Svému muži nedala potomka a o tom, jestli bylo jejich manželství šťastné, můžeme jen spekulovat. Sám Poe přiznal, že mezitím potkal dvě další ženy, které se k němu věkem hodily více než vlastní manželka. Šlo o dámy z literárních kruhů, a tak si jistě měli také o čem vyprávět.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Další žena Poa nechtěla
I přes zálety měl ale Edgar Allan Poe svoji Virginii rád, a když zemřela, jeho už tak nemocnou duši to velmi zasáhlo. Jakmile se ale vzpamatoval, pomýšlel na další sňatek. Tentokrát se měla jeho vyvolenou stát Sarah Helen Whitmanová, jenže nároky ženy o několik let starší, než byl on sám, se s těmi, které měla mladá Virginie, nedaly srovnat. Nastávající ženich se pro změnu nechtěl vzdát svých alkoholových večírků a drogových pokusů. A tak se raději vzdal dalšího manželství. V té době už měl za sebou i literární úspěchy, některá jeho díla byla zdramatizována, a kdyby dokázal žít méně divoce, mohl se mít snad i poměrně dobře. On ale místo toho stále živořil a potácel se doslova mezi životem a smrtí.
Konec jako z povídky
A stejně jako celý život byl podivný i spisovatelův konec, jenž dokonale zapadal do jakoby předem připraveného příběhu. Třetího října 1849 byl nalezen v Baltimoru, jak leží jistě opilý a patrně i pod vlivem drog v bezvědomí na chodníku. Ani lékaři mu už neuměli pomoci a po několika dnech strávených v kómatu spisovatel, který dal světu první skutečné detektivky a u jehož příběhů mnohým dodnes běhá mráz po zádech, skončil podobně jako jeho literární hrdinové. Podivně a neslavně. K jeho životu to ale vlastně možná patřilo...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Edgar Allan Poe
Eapoe.org