Někteří lidé jsou ochotni udělat neuvěřitelné věci, jen aby se stali slavnými. Jako třeba jeden teenager, který se snažil předstírat atentát na anglickou královnu Alžbětu II. Co ho vedlo k tomuto opravdu hloupému činu, že se rozhodl proslavit zrovna britskou panovnicí?
Od 17. století se každý rok 13. června koná ceremoniál s názvem Trooping the Colour. Mají ho na starosti britské regimenty a armády Commonwealthu. Přehlídky se účastní 1400 pochodujících vojáků, 200 koní a 400 hudebníků. Jakmile královna dorazila na místo, provedla inspekci seřazených vojáků. Když byla mladší, přijela Alžběta na vlastním koni a v uniformě pluku. Tehdy její bezpečnost zajišťovalo jen pár lidí.
Jeden hloupý teenager a šest slepých kulek
Stejně jako v jiných letech, i v roce 1981 se 13. června královna zúčastnila slavnostního aktu. Doprovod jí tehdy dělala osobní stráž, čili britský královský pluk. Jeli směrem k ulici Whitehall. Ulice byla uzavřena, lidé mohli průvod pozorovat pouze z chodníků. Najednou vzduch proťalo šest rychlých výstřelů, po kterých následovaly výkřiky šokovaných Britů.
Po chvíli se všechny zraky upřely na královnu. Byla v pořádku, jen její kůň byl vyděšený. Královské stráže se začaly prodírat davem ve snaze co nejrychleji najít atentátníka. Usnadnil jim to. Po výstřelech si dal sám ruce za hlavu. Střelcem byl sedmnáctiletý mladík Marcus Sarjeant, který byl posedlý významnými politickými osobnostmi. Byl rovněž obdivovatelem vraha Johna F. Kennedyho, Lee Harveyho Oswalda. Po jeho zatčení stráž obdržela několik fotografií, kde bylo vidět, že míří pistolí na královnu.
Marcus Sarjeant shooting blanks at Queen Elizabeth II. London, 13 June 1981. pic.twitter.com/cBCdK039ZI
— Morbid Knowledge (@Morbidful) March 6, 2023
Touha stát se slavným
Marcuse k jeho činu inspirovaly atentáty na papeže Jana Pavla II. a Ronalda Reagana. Fascinovalo ho, jak snadno se tito lidé stali celosvětově známými. I on chtěl zažít svých pět minut slávy, a tak se rozhodl naoko zavraždit britskou královnu. Proto se předtím nechal vyfotit s otcovou zbraní, snímek pak poslal několik hodin před incidentem do novin.
Jenomže nedomyslel jednu věc. Pokud by ho předtím, než vystřelil, uviděl člen stráže, jak zvedá zbraň, klidně ho mohl na místě zastřelit. Měl tak štěstí v neštěstí. A ještě jedno mu vyšlo. Tím, že pálil slepými náboji, dokázal, že panovnici nehodlal nikdy zavraždit.
Porušil starý britský zákon
Jakmile Marcus dosáhl dospělosti, šel si sednout na pět let do chládku. Porušil totiž starý britský zákon z roku 1842, kde se uvádí, že pokud někdo namíří zbraň na jakéhokoli člena královské rodiny, dopouští se aktu zrady. Mladík sice Alžbětě napsal omluvný dopis, nikdy ale nedostal odpověď. V roce 1984 ho za dobré chování předčasně propustili. A co udělal jako první věc na svobodě? Změnil si jméno, aby mohl začít nový život. Anonymita zvítězila nad pochybnou slávou.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Marcus Sarjeant
Historyofyesterday.com: The Person Who Tried To Assassinate Queen Elizabeth II.