Před 125 lety se narodil britský panovník Jiří IV., jehož osobu proslavil film Králova řeč. Jiřího dlouhá léta trápila koktavost, kvůli které si nevěřil. S tímto problémem se mu rozhodla pomoci až jeho žena Alžběta, která mu sehnala zkušeného logopeda.
Jiří VI., celým jménem Albert Frederik Artur Jiří, se narodil 14. prosince 1895. Byl to britský panovník, poslední císař Indie, poslední král Irska a první hlava Commonwealthu. Jeho nástup na trůn nebyl nijak lehký. Za pouhé tři roky začala druhá světová válka. Král svůj lid ale neopustil. On i jeho rodina se rozhodli zůstat v Londýně.
Bertie
Jiří, nebo také Bertie, jak budoucího britského krále oslovovali, často stonal a byl povahově velmi plachý a náchylný k pláči. Veškerá výchova přešla na chůvy a personál. Rodiče se o něj nezajímali, což byl typický jev ve šlechtických rodinách. Ač levák, musel se naučit psát pravou rukou. A právě potlačované leváctví u něj s největší pravděpodobností vyvolalo koktání.
Po vystudování královské námořnické školy nastoupil do vojenské služby jako lodní kadet. Po bojích v první světové válce byl jmenován důstojníkem námořního letectva. Vrátil se také do školy, kde začal studovat ekonomiku a dějiny. V červnu roku 1920 mu byl udělen titul vévoda z Yorku. Ten mu umožnil v případě potřeby zastupovat jeho otce. Zejména při návštěvách v dolech a továrnách.
Odmítnutá žádost o ruku
Jiří si jako svou budoucí manželku vyhlédl Alžbětu Bowes-Lyon. Ta byla sice potomkem skotského krále, ale dle britského práva nepocházela z panovnického rodu. Jiřího žádost o ruku odmítla hned dvakrát. Nakonec svolila, ale trvalo jí to dlouhé dva roky. Svatba se konala, jak tradice káže, ve Westminsterském opatství.
Jak Jiří o něco později zjistil, nemohl si vybrat lépe. Alžběta se totiž rozhodla, že musí něco udělat s jeho koktáním a strachem z veřejných vystoupení. Najala tak zkušeného logopeda Lionela Logua, který s králem prováděl dechová cvičení. Vše dopadlo na výbornou. Projev v australském parlamentu absolvoval panovník jen s malými obavami.
Hořký konec
Poslední roky života Jiřího VI. byly poznamenány stresem z války. Kouření zase vyvolalo arteriosklerózu a rakovinu plic. Král se tak začal pomalu stahovat z veřejného života. Vladařských povinností se tak začala ujímat princezna Alžběta, dědička trůnu.
Na počátku padesátých let prodělal Jiří operaci, při které mu byla odstraněna levá plíce. V lednu roku 1952 vyprovodil svou dceru na cestu do Austrálie a Keni, a to přes lékařský zákaz. O šest dní později zemřel ve spánku na infarkt. Je pohřben v kapli svatého Jiří na Windsorském hradu.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jiří VI.