Kdo se bojí, nesmí do lesa. A kdo se naopak nebojí, nebo se chce naučit bát, měl by si vyrazit na Šumavu k Čertovu jezeru. Společně s Černým jezerem patří mezi nejstrašidelnější šumavská místa. Prý se tam zjevují čerti i mrtvoly německých vojáků...
Od roku 1933 spadají obě jezera pod Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Lze zde totiž spatřit řadu vzácných druhů rostlin a některé chráněné živočichy. Jak je to ale s temnými pověstmi, které se váží k oběma jezerům?
Děsivá Býčí skála: Místo krvavého masakru, kde se prý dodnes ozývá nářek obětí
Čertí ráj na Šumavě
Jak už napovídá samotný název, Čertovo jezero si podle pověsti oblíbili pekelníci. Kdysi dávno tam měli hlídkovat a vyhlížet potencionální oběti. Jednoho dne se kolem procházela jakási krásná a tuze odvážná šumavská dívka. Čert ji chtěl stáhnout do pekla, a tak na ni skočil. Ona se mu však ubránila, uvázala mu provazem kolem nohou kámen a hodila ho do vody. Jakmile se čert poroučel pod hladinu, prorazil dno a z původního jezírka vzniklo jezero. A možná právě proto se mají ve vodě vyskytovat také víry, které prý dokáží stáhnout na dno nejen plavce, ale i celé loďky.
Mrtví vojáci wehrmachtu v Černém jezeře
Říká se, že největší a nejhlubší ledovcové jezero na Šumavě a v Bavorském lese je domovem vojáků wehrmachtu. Díky ledovým proudům jsou prý jejich těla uchována v naprosto dokonalém stavu. Koho ale mrtví Němci nevystraší, nemusí zoufat. Černé jezero může údajně nabídnout také rusalky, které dokáží člověka utancovat k smrti.
Jezero má ale také přitahovat upírky a čarodějky, které mají spadeno na zbloudilé pocestné. A pokud byste se jim dokázali vyhnout, budou na vás čekat stromoví mužíčci, kteří dokáží dobře mířenou šiškou klidně zabít. Společnost jim mají dělat vlkodlaci a další děsivá stvoření.
Akce Neptun
V roce 1964 se však Černé jezero nehemžilo nadpřirozenými bytostmi, ale příslušníky Státní bezpečnosti. Ti tam zorganizovali dezinformační kampaň, při které byly z jezera vytaženy bedny s nacistickými dokumenty, což komunistický režim využil na masivní propagandu v médiích. Cílem bylo změnit obecné mínění v Československu a rovněž znemožnit některé západní politiky.
Následující rok totiž měly být v Německu promlčeny nacistické zločiny. S tím ale nesouhlasili Sověti a chtěli tuto lhůtu prodloužit. Německou vládu tak měly nalezené dokumenty znejistit a vrhnout na ni stín pochybností. Kampaň totiž hlásala, že západoněmečtí politici pokračují v odkazu Adolfa Hitlera...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Černé jezero, Čertovo jezero, Akce Neptun
Novinykraje.cz: Černé jezero - místo posledního odpočinku nejen vojáků wehrmachtu